TECH 21 VT Bass 200

Rodzaj sprzętu: Wzmacniacz

Pozostałe testy marki TECH 21
Testy
2018-10-03
TECH 21 - VT Bass 200

Chociaż firma Tech 21 od jakiegoś czasu ma w swojej ofercie ciekawe wzmacniacze basowe oraz dedykowane im zestawy głośnikowe, takie jak choćby potężny 1000-watowy VT Bass 1000, to w ofercie tego producenta ewidentnie brakowało typowego, poręcznego piecyka. Niedawno sytuacja uległa zmianie, ponieważ na rynek trafiło combo VT Bass 200, które tu prezentujemy.

VT Bass 200 to wzmacniacz typu combo o mocy 200 W z jednym głośnikiem o średnicy 12 cali oraz dodatkowym głośnikiem wysokotonowym, który można odłączyć za pomocą przycisku TWEETER umieszczonym z tyłu obudowy. Znajdziemy tam też dwa otwory bass-reflex. Spora obudowa o rozmiarach 444 x 444 x 356 mm i wadze ponad 12 kg jest na tyle poręczna, że piecyk daje się łatwo transportować, co czyni z niego ciekawą propozycję dla często podróżujących basistów. Solidna obudowa została obita czarnym tolexem i uzupełniona narożnikami ochronnymi. Do przenoszenia służy solidna rączka przytwierdzona do płyty górnej. Pod obudową umieszczono cztery nóżki stabilizujące, które nie są jednak zamocowanie idealnie w poziomie, co sprawia, że obudowa kołysze się po postawieniu wzmacniacza na równym podłożu. Mamy nadzieję, że wada ta dotyczy jedynie testowanego egzemplarza.

W sekcji przedwzmacniacza znajdziemy sprawdzony układ SansAmp, natomiast za sekcję mocy odpowiada obwód pracujący w klasie D, co oznacza, że mamy tu do czynienia ze wzmacniaczem impulsowym, który ze swej natury gwarantuje bardzo wysoką sprawność – niestety producent nie podaje, ile ona dokładnie wynosi. Na ściance górnej umieszczono zestaw regulatorów oraz przycisków wraz z wejściem instrumentalnym INPUT. Z lewej strony mamy przyciski PAD i BITE, z których pierwszy pozwala na zmniejszenie czułości wejściowej o 10 dB, dzięki czemu można dopasować poziom wejściowy do przetworników aktywnych generujących mocny sygnał, natomiast drugi (BITE) służy do wyostrzenia dźwięku poprzez podbicie najwyższych częstotliwości. Dalej mamy gałkę DRIVE do kontroli gainu oraz regulator CHARACTER uzupełniony przyciskiem SHIFT. Układ stojący za gałką CHARACTER jest o tyle ciekawy, że pozwala na uzyskanie szeregu zróżnicowanych brzmień nie tylko poprzez podbicie określonych częstotliwości, ale również wpływając na atak i gain. Z tego względu po użyciu tego regulatora może być konieczna korekta ustawień DRIVE i barwy. Przycisk SHIFT zmienia zakres częstotliwości dostępnych za pośrednictwem gałki CHARACTER zwiększając zakres możliwych ustawień. Przy wyciśniętym przycisku możemy uzyskać następujące przykładowe brzmienia odpowiadające konkretnym położeniom gałki: vintage w stylu lat 70. i wzmacniacza SVT (poniżej godz. 12.00), otwarty i zwarty sound do pracy w studiu (ok. godz. 12.00), nowoczesny, rockowy ton w stylu indie z lekkim crunchem (powyżej godz. 12.00) oraz mocne, przesterowane brzmienie typu vintage (pozycja maksymalna).

Kolejne trzy regulatory odpowiadają za barwę: LOW, MID i HIGH, przy czym środek pasma również posiada wspomaganie w postaci przycisku SHIFT, który w tym przypadku pozwala wybrać częstotliwość środka spośród dwóch wartości: 1 kHz (przycisk wyciśnięty) lub 500 Hz (przycisk wciśnięty). Ostatnia gałka to LEVEL do kontroli poziomu sygnału wyjściowego, obok którego umieszczono kontrolkę ON.

Z tyłu obudowy mamy wyjście XLR DIRECT OUT, co sprawia, że piecyk można wykorzystać jako DI-box i wyprowadzić sygnał bezpośrednio np. do rejestratora otrzymując dźwięk przetworzony przez wewnętrzny symulator kolumny głośnikowej. W warunkach scenicznych wyjście to pozwala uniknąć omikrofonowania poprzez bezpośrednie wyjście do konsolety. Przycisk XLR LEVEL umożliwia zmniejszyć poziom sygnału wyjściowego o 20 dB, natomiast GROUND LIFT zredukować problemy związane z pętlami mas. Urządzenie posiada także gniazda pętli efektów (SEND i RETURN) oraz wyjście do zewnętrznego głośnika. Ostatni element to przycisk TWEETER, który służy do aktywowania pokładowego głośnika wysokotonowego. Combo VT Bass 200 daje ciepłe brzmienie o analogowym charakterze znane już z wcześniejszych układów SansAmp przeznaczonych dla basistów, które dodatkowo można kształtować przez sprawnie działający i pomysłowy układ Character. Bez problemów uzyskamy zarówno miękkie i czyste tony, jak i chrapliwy, agresywny dźwięk idealny do indie rocka i muzyki wymagającej większej dynamiki. Duży headroom i niski poziom szumów własnych pozwalają na swobodną pracę w studiu, a sprawny, działający w dużym zakresie układ korekcji uzupełniony przełącznikiem MID SHIFT daje duże pole do popisu podczas poszukiwania własnego brzmienia.

www.sound-service.eu

 

impedancja wejściowa: 4.7 MOhm
moc: 200 W RMS / 4 Ohm
głośniki: 1x 12” 200 W / 8 Ohm i 1x tweeter
regulatory: DRIVE, CHARACTER, LOW, MID, HIGH, LEVEL
przyciski/przełączniki: POWER, PAD, SITE, CHARACTER SHIFT, MID SHIFT, GROUND LIFT, XLR LEVEL, LOOP, TWEETER
przyłącza: INPUT, AUX IN, PHONES, XLR DIRECT OUT, EFFECTS LOOP (SEND, RETURN), EXT SPK
rozmiary: 444 x 444 x 356 mm (SxWxG)
waga: 12,7 kg
Wynik testu
Funkcjonalność:
5.5
Wykonanie:
5.5
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
5.5
Cena
2 589.00 zł
Dystrybutor
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
lipiec 2018
Kup teraz