ESP Horizon NT-7

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki ESP
Testy
2011-01-17
ESP - Horizon NT-7

Firma ESP od dawna ma bardzo silną pozycję na rynku i kojarzona jest z nowoczesnymi instrumentami, po które najczęściej sięgają miłośnicy cięższych brzmień. Do światowej sławy muzyków korzystających z gitar japońskiego producenta dołączają nowe gwiazdy mocniejszych odmian muzyki, w której ciągle rośnie zapotrzebowanie na instrumenty siedmiostrunowe. Właśnie teraz zajmiemy się takim modelem - gitarą ESP Horizon NT-7.

BUDOWA


Mamy tu do czynienia z konstrukcją neck-thru-body, gdzie gryf jest przedłużeniem środkowej części korpusu i stanowi z nim jedną całość. Doklejone boki wykonane są z drewna olchowego, a cały korpus polakierowany jest czarnym, wykończonym na lustrzany połysk lakierem i otoczony białym bindingiem. W połączeniu z wyprofilowaniem płyty wierzchniej wygląda to naprawdę imponująco. Z tyłu gitary, w obrotowym metalowym pojemniku, umieszczona jest bateria 9V zasilająca układ aktywny przetworników.

Mostek to udoskonalona konstrukcja Gotoh TonePros Locking TOM. Mamy tu możliwość regulacji menzury i wysokości dla każdej struny oddzielnie. Dzięki dodatkowym małym śrubkom strunnik przykręcony jest do trzpieni zamocowanych w korpusie, co zapobiega wypadnięciu mostka po zdjęciu strun. Rozwiązanie to wzmacnia też przeniesienie drgań strun na korpus, a co za tym idzie wydłuża sustain oraz skutkuje lepszym atakiem. Mostek nie ma strunociągu, struny przewlekane są bezpośrednio przez korpus instrumentu. Gryf o przekroju litery "U" został wykonany z klonu i stanowi jedną całość ze środkową częścią korpusu. Hebanowa podstrunnica, na której nabito 24 progi typu ekstra jumbo, prezentuje się znakomicie i zapewnia bardziej zwarty atak oraz łatwiejsze podciąganie lub wibrato strun. Dokoła biegnie biały binding, ładnie komponujący się z czarnym hebanem. Na dwunastym progu umieszczony jest znacznik z napisem "ESP", a pozycje progów wskazują prostokątne markery z białej masy perłowej, znajdujące się przy górnej krawędzi podstrunnicy. Siodełko na progu zerowym ma szerokość 45mm, a długość czynna strun to 25,5".

Na charakterystycznej, ostro zakończonej czarnej główce zamontowano blokowane klucze Gotoh Magnum, które automatycznie blokują strunę po rozpoczęciu nakręcania i strojenia. Przy wkładaniu lub zdejmowaniu struny należy tylko poluzować za pomocą śrubokręta (lub małej monety) górną część klucza. Całości dopełniają logo producenta i płytka maskująca otwór dwustronnego pręta regulacyjnego.

Układ elektryczny tworzą dwa aktywne przetworniki EMG-707 oparte na magnesach AlNiCo V, które zapewniają odpowiednią klarowność i definicję dźwięków w niższych rejestrach. Całością steruje prosty, 3-pozycyjny przełącznik oraz pojedyncze pokrętła głośności i barwy tonu. Warto wspomnieć o bardzo wygodnie otwierającym się pojemniku na baterię zasilającą układ. Wystarczy bowiem lekko nacisnąć z jednej strony metalową klapkę, która obraca się później razem z baterią, ułatwiając jej ewentualną wymianę.

Elementy osprzętu są niklowane i wykończone w czarnym kolorze. Wraz z gitarą otrzymujemy prostokątny, twardy futerał z naklejonym dużym logo producenta. Precyzyjne wyprofilowanie w środku zapewnia stabilne trzymanie gitary.

WRAŻENIA


Gitara ESP Horizon NT-7 na pierwszy rzut oka sprawia bardzo dobre wrażenie. Lustrzana, czarna tafla wyprofilowanego korpusu oraz błyszcząca, hebanowa podstrunnica otoczone są białym bindingiem i od razu przykuwają wzrok. Siedem strun również wzbudza respekt,przywołując na myśl ciężkie, metalowe riffy. Nabicie i wykończenie progów jest wzorcowe, a struny leżą nisko nad gryfem, co w połączeniu z bardzo dobrym dostępem do najwyższych pozycji zapewnia bardzo wysoki komfort gry. Co ważne, gitara jest dosyć lekka, a przyzwyczajenie się do szerszego, ale wygodnego gryfu nie sprawia żadnych problemów. Stały mostek i blokowane klucze, w połączeniu z twardym siodełkiem z kości, zapewniają doskonałą stabilność stroju. Pozostało tylko sprawdzić jeszcze, jak gitara zabrzmi po podłączeniu do wzmacniacza.

BRZMIENIE


Dzięki konstrukcji neck-thru-body korpus doskonale rezonuje i wyczuwalny jest wydłużony sustain strun. W testowanym egzemplarzu założony był komplet strun .010"-.056" (.010", .013", .017", .026", .036", .046", .056") nastrojony do niskiego b. Wszystkie dźwięki na sucho wybrzmiewają równo i klarownie, brzmienie na basowych strunach jest bardzo sprężyste, a połączenie klonu i hebanowej podstrunnicy daje jasne i czytelne brzmienie. Zastosowanie dwóch aktywnych humbuckerów w konstrukcji 7-strunowej nie pozostawia wątpliwości co do przeznaczenia instrumentu.

Na kanale czystym (co jest wspólną cechą przetworników aktywnych) dźwięk jest nieco mniej dynamiczny i ma mniej naturalny charakter. Muszę jednak przyznać, że w klasycznych, rozłożonych akordach spotykanych w nowoczesnej metalowej muzyce - szczególnie przy zastosowaniu najgrubszej struny - gitara odnajduje się znakomicie. Zgodnie z oczekiwaniami instrument pokazuje pazur na kanale przesterowanym. Połączone gatunki drewna korpusu i gryfu wraz z mocnymi humbuckerami dają potężne, mięsiste barwy, które jednocześnie nie są zamulone w niskich rejestrach. Szybki atak bardzo pomaga wydobyć dynamiczne i klarowne, ciężkie przestery na najniższej strunie.

W całym rejestrze brzmienie jest wyrównane, a poziom głośności pomiędzy dwoma pozycjami pickupów jest dobrze zbalansowany. Humbucker przy gryfie daje śpiewne i nasycone brzmienie solowe, a przy przełączeniu na drugi pickup barwa zyskuje na agresywności i czytelności. Co ważne, przester podkładowy ma bardzo dobry atak i selektywność nawet przy maksymalnym odkręceniu gainu. Po odpowiedniej korekcji barwy bez problemu znajdziemy rasowe brzmienia rockowe obok - oczywiście - ciężkich, metalowych soundów, do których gitara ta została stworzona.

PODSUMOWANIE


Wyprodukowana w Japonii gitara należy do serii Standard, ale moim zdaniem znacznie się ponad standard wybija. ESP Horizon NT-7 to profesjonalny pod każdym względem instrument dla gitarzystów naprawdę poważnie traktujących muzykę. Dzięki takim instrumentom można zarówno poczuć się lepiej, jak i oczywiście lepiej zagrać. O nowoczesnym, rasowym i selektywnym brzmieniu nie trzeba chyba wspominać.

konstrukcja: neck-thru-body
korpus: olcha
gryf: klon
profil gryfu: Thin U
siodełko: 45mm z kości
podstrunnica: heban
progi: 24 ekstra jumbo
menzura: 25,5" (648mm)
mostek: Gotoh TonePros Locking TOM
klucze: blokowane Gotoh Magnum Lock
układ elektryczny: przetworniki EMG-707 (mostek i gryf), przełącznik 3-pozycyjny, potencjometry 1×VOLUME i 1×TONE
wykończenie: kolor czarny, wysoki połysk, niklowane elementy osprzętu
akcesoria: twardy futerał


Piotr Szarna

Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
6
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
6
Posłuchaj Testowany sprzęt
Dystrybutor