LTD Mirage Deluxe '87

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki LTD
Testy
Piotr Szarna
2021-01-27
LTD - Mirage Deluxe '87

Firma ESP w 2020 roku świętowała 45-lecie swojego powstania. Słynna gitarowa marka została założona w Japonii przez Hisatake Shibuya i zaczynała w 1975 roku w Tokio jako mały sklep zajmujący się naprawami instrumentów, a rozkwit jej popularności przypadł na połowę lat 80. ubiegłego wieku, kiedy to za sprawą modeli Eclipse, M-1 i Mirage ESP zwróciło uwagę gitarzystów całego świata.

Wskrzeszona niedawno seria LTD ‘87 to wierne odtworzenie pierwszych instrumentów ESP wchodzących w skład katalogu w 1987 roku, a w naszym teście sprawdzimy ujmujący turkusowym wykończeniem model LTD Mirage Deluxe '87, będący reedycją kultowej, shredderskiej legendy.

BUDOWA

Nowa, reaktywowana linia LTD ‘87 obejmuje wspomniane 3 wersje instrumentów. LTD Eclipse '87, tak jak oryginał, oparty na kształcie korpusu Telecaster Archtop i wyposażony w mostek tremolo Floyd Rose. Eclipse ’87 NT to wersja ze stałym mostkiem tune-o-matic TonePros i strunociągiem. Obydwa modele charakteryzują się konstrukcją neck-thru-body oraz zestawem przetworników Seymour Duncan ’59 (gryf) i JB (mostek). LTD M-1 Custom ’87 bazuje na oryginalnym modelu ESP M-1 i oferuje konstrukcję neck-thru z ultra cienkim gryfem o profilu U, mostkiem Floyd Rose 1000 i pojedynczym pickupem mostkowym Seymour Duncan Distortion TB-6 z opcją push-pull rozłączającą cewki i przełącznikiem boostera EMG PA-2.

Potencjometr push-pull gałki tonów rozłącza cewki obu humbuckerów.

Serię uzupełnia testowany LTD Mirage Deluxe '87 w niedającym się przeoczyć błyszczącym wykończeniu Turquoise, a w ofercie model ten dostępny jest jeszcze w kolorze Pearl Pink. Korpus odwołujący się do oryginalnego ESP Mirage i kształcie nieco unowocześnionego Strata wykonano z olchy. Przykręcany 4 śrubami, trzyczęściowy klonowy gryf ma satynowe wykończenie oraz ultra wygodny, cienki profil Extra Thin U, komfort gry w wyższych pozycjach zwiększa ścięcie jednej z krawędzi łączenia.

Podstrunnica z hebanu Macassar o płaskim radiusie 350 mm otoczona jest białym bindingiem i zaopatrzona w 22 duże progi Extra Jumbo, rolę markerów pełnią perłowe prostokąty przy górnej krawędzi. Na 12 progu umieszczono duży, perłowy marker z rokiem 1987. Całość wieńczy ostro zakończona, czarna główka z 42-mm blokadą mostka, szarymi literami loga marki LTD oraz nazwą modelu, na której na górze w jednym rzędzie zamontowano czarne, zamknięte klucze LTD.

Osadzony niżej w korpusie mostek tremolo Floyd Rose 1000 działa bez zarzutu, a jego ramię wciskane jest w otwór i stabilizowane nakrętką.

Gitara posiada obustronny mostek tremolo Floyd Rose 1000 oraz zamontowaną parę humbuckerów Seymour Duncana: Distortion TB-6 z odsłoniętymi nabiegunnikami przy mostku oraz Hot Rails w obudowie singla przy gryfie. Układ sterujący obejmuje 3-pozycyjny przełącznik oraz wspólne regulatory głośności i tonów – ten drugi posiada opcję push-pull, rozłączającą cewki humbuckerów. Menzura instrumentu wynosi standardowe 648 mm (25,5”), fabrycznie założone są struny 9-42 D’Addario XL 120.

WRAŻENIA

Pierwszy rzut oka zwraca uwagę na 2 elementy – wyrazisty kolor grawitujący w stronę bardzo ładnej, turkusowej zieleni oraz ostro zakończona główka. Gitara wykończona jest na bardzo wysokim poziomie, nie ma tu absolutnie żadnych niedoróbek czy to w spasowaniu elementów, czy położeniu lakieru. Wąski smukły gryf pretenduje do miana wyścigowego, granie legatem czy podciągnięcia nie sprawiają tu żadnych problemów, gitara jest zdecydowanie przyjazna dla prawej ręki, w co wpasowuje się też niska akcja strun.

Humbucker Hot Rails w obudowie singla zwraca uwagę ostrzowymi, podłużnymi magnesami.

O solowym charakterze mówi rasowo prezentujący się mostek Floyd Rose, jak również dwa humbuckery, z rzucającym się w oczy Hot Rails'em w obudowie singla przy gryfie. O nawiązaniu do kultowej, popularnej serii ESP z drugiej połowy lat 80. mówi perłowy marker 1987 na 12 progu. Od strony użytkowej wszystko działa tu jak trzeba, ‘floyd’ wzorowo wraca do zerowej pozycji i zapewnia miękkie wibrato, struny 9-tki łączą elastyczność w solówkach z wystarczającą stabilnością przy graniu riffowym.

LTD Mirage Deluxe cenowo plasuje się już w zasadzie na ‘profesjonalnym’ poziomie, i z powodzeniem ten poziom reprezentuje jeśli chodzi o odpowiedź na atak w struny – barwa na sucho jest bardzo zbalansowana, o wyrównanym wybrzmieniu w całym spektrum, struny basowe zachowują sprężystość i nie tracą dynamiki przy mocnym ataku, partie wiolinowe nie znikają w całości – seria ‘87 została tu perfekcyjnie dopracowana pod kątem doboru materiałów skutkującym bardzo dobrym rezonansem.

Nasycone, rasowe rockowe brzmienie zapewnia mostkowy humbucker Seymour Duncan Distortion TB-6.

Gryfowy Hot Rails to konstrukcja humbuckera w obudowie wielkości singla z ceramicznymi, ostrzowymi magnesami, oferująca tłuste i ciepłe brzmienie w dole przy zachowaniu detalicznej góry i bardzo dobrym oddaniu artykulacji. W olchowym korpusie Mirage barwa jest wyważona, środek brzmi naturalnie, czuć jakby do humbuckera dodano nieco singla, na przesterze pickup pokazuje pazur, choć przy większym gainie ma tendencję do zbyt mocnego eksponowania dołu, co z drugiej strony jest równoważone dynamicznie otwierającą się prezencją. Rozłączenie cewek znacznie rozjaśnia barwę, pojawia się nawet stratowa szklanka o akustycznym charakterze, choć nie tak naturalna jak typowy singiel vintage.

Połączenie pickupów wprowadza dynamiczny clean ze słyszalną w tle szklistością, barwa znakomicie sprawdza się w podkładach, ma klarowny środek, a po dodaniu gainu czaruje selektywnością w blues-rockowych akordach. Rozłączenie cewek obu pickupów dodaje zdecydowanie akustycznego charakteru w górze, bas wycofuje się ładnie dopełniając konturowy środek, na kanale crunch otwierają się harmoniczne wraz ze zwiększaniem gainu.

Hebanową podstrunnicę zdobi na 12 progu symbol 1987, wycięty w perłowym prostokątnym markerze.

Wisienką na torcie jest mostkowy humbucker – mocny poziom sygnału skutkuje tłustym dołem i długim sustainem, a nasycona alikwotami góra przenosi nas w lata 80-te. Brzmienie wręcz eksploduje harmonicznymi, jest wyraźne ale nie kłujące, przy mocnym gainie dobrze słyszalne są składniki akordów. Wyciągnięcie gałki tonów rozjaśnia całość pozostawiając jednak soczysty i dynamiczny palm-muting – barwę można potraktować jako podrasowaną wersję klasycznego singla, doskonale sprawdzającą się zarówno w bluesie jak i rocku.

Gitara przy swoim rockowym pazurze może nas przenieść zarówno w rejony ładnych cleanów czy blues-rockowych barw, jak i odnajduje się bez problemu w mocniejszych, high-gainowych prog-rockowych obszarach, choć 6 strun i ‘floyd’ pretendują ją do bardziej wyczynowego, solowego grania.

Komfort gry w wyższych pozycjach zwiększa ścięcie dolnej krawędzi łączenia.

PODSUMOWANIE

ESP LTD Mirage Deluxe '87 oddaje rockowego ducha lat 80. ubiegłego wieku, i przy rasowych nasyconych barwach przesterowanych dzięki uniwersalnemu pickupowi gryfowemu i rozłączaniu cewek oferuje szerokie spektrum barw czystych oraz blues-rockowych. Gitara prezentuje wszelkie walory profesjonalnego instrumentu również od strony wygody gry oraz wykończenia, nie do przeoczenia jest też atrakcyjnie prezentujące się, oryginalne turkusowe wykończenie.

Ostro zakończona, skierowana w dół główka dodaje drapieżności, podobnie jak w oryginalnym modelu.

www.sound-service.eu

 

Konstrukcja: bolt-on
Korpus: olcha
Gryf: klon, 3-częściowy
Podstrunnica: heban Macassar, biały binding
Radius: 350 mm
Kształt gryfu: extra thin U
Szerokość blokowanego siodełka: 42 mm
Mostek: Floyd Rose 1000
Układ elektryczny: Seymour Duncan Distortion TB-6 (mostek), Seymour Duncan Hot Rails (gryf), przełącznik 3-pozycyjny, 1 x VOLUME, 1 x TONE (push-pull)
Progi: 22 Extra Jumbo
Wykończenie: wysoki połysk, Turquoise, osprzęt czarny
Struny: D’Addario EXL 120 9-42

 

Wynik testu
Wykonanie:
5.5
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
5.5
Wygoda:
6
Cena
5 499.00 zł
Dystrybutor
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
listopad 2020
Kup teraz