IBANEZ RG1121PB

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki IBANEZ
Testy
Marcin Komorowski
2020-05-07
IBANEZ - RG1121PB

Ibanezy RG to gitary stworzone do szybkiego, rockowego grania. Instrumenty, których korzenie sięgają istniejącej od 1979 r. linii Roadstar, miały swoją oficjalną premierę w 1987 r. pod nazwą Roadstar Guitars, którą zmieniono później na RG. Testowany model natomiast, miał swą premierę na NAMM 2020.

Obecnie RG to najbardziej rozpoznawalne modele Ibaneza, a jednocześnie najszersza cenowo linia instrumentów rozciągająca się od dziecięcych modeli miKro i amatorskich Gio, przez standardowe RG, przez klasy Prestige, Premium, aż po J Custom, czyli instrumenty budowane na indywidualne zamówienia. Oprócz gitar 6-strunowych w ofercie można znaleźć również instrumenty mające po 7, 8, a nawet 9 strun. Testowany model wyposażono w stały most, ale bliźniaczy model RG1120PBZ ma ruchomy mostek Edge-Zero II z modułem stabilizującym ZPS3Fe. W ofercie są też podobne modele siedmiostrunowe.

BUDOWA

Korpus wykonany z lipy amerykańskiej jest na bokach i z tyłu wykończony półprzezroczystym, brązowo-czarnym lakierem. Front zdobi niezwykłej urody nakładka z wzorzystej topoli otoczona na krawędzi jasnym bindingiem i wykończona cieniowaniem o nazwie Caribbean Islet Flat: faktycznie wzór kojarzyć może się z plażą na rajskiej wyspie. Podobne wykończenie ma front główki lekko odchylonej do tyłu i wzmocnionej charakterystycznym zgrubieniem wzmacniającym to miejsce.

Przykręcony czterema wkrętami gryf sklejono z aż 11 listew układanych naprzemiennie - szerszych listew klonu i węższych orzecha, z przekładką z drewna amarantu (zwanego także Purpleheart, ze względu na purpurową barwę). Charakterystyczne dla modeli RG anatomiczne profilowania korpusu obejmują podcięcie pod żebra z tyłu, zaokrąglenie miejsca mocowania gryfu, oraz łagodne ścięcie pod przedramię z przodu. Z tyłu zamontowano w korpusie metalowe tuleje stanowiące mocowanie przewleczonych przezeń strun.

W hebanowej podstrunnicy osadzono złote progi Jescar EVO Gold dodające gitarze uroku.

Hebanowa podstrunnica mieści 24 progi Jescar EVO Gold w złotym kolorze, wykończone zgodnie ze standardem Premium fret edge treatment, co oznacza pieczołowicie wykonane sferowe zaokrąglenie końcówek i polerowanie. Gryf ma spłaszczony profil typu Wizard, jego grubość przy I progu wynosi 18 mm, przy XII progu – 20 mm; szerokość wynosi 43 mm przy siodełku główki i 58 mm przy ostatnim progu. Znaczniki pozycji to okrągłe markery z przodu i fosforyzujące w ciemności kropki na bocznej krawędzi podstrunnicy.

Klucze Gotoh MG-T mają przekładnie olejowe i są wyposażone w blokady strun. Mostek tworzą oddzielne dla każdej struny moduły Mono-rail – jest to zmodyfikowana wersja rozwiązania stosowanego od wielu lat w gitarach basowych Ibaneza. Dwa humbuckery DiMarzio Fusion Edge mają możliwość rozłączania cewek za pomocą niewielkiego przełącznika dwupozycyjnego obok potencjometru głośności. Drugi nieco większy przełącznik trójpozycyjny to selektor przetworników, co razem daje sześć brzmień (H mostek, H-H, H gryf, S mostek, S-S, S gryf). Układ elektryczny uzupełnia potencjometr głośności, gniazdo wyjściowe zamontowano w boku korpusu, dostęp do elementów układu uzyskujemy od tyłu po odkręceniu plastikowych płytek.

Główka także wykończona została w stylu Caribbean Islet adekwatnym do korpusu.

WRAŻENIA

Od pierwszego rzutu oka widać, że mamy do czynienia z profesjonalnym instrumentem dla muzyków ceniących nietuzinkowy, a przy tym elegancki wygląd. Wzorzysta topola z wyjątkowo atrakcyjnym wizualnie, cieniowanym wykończeniem będzie się doskonale prezentować na scenie. Gryf złożony z 11 elementów nie tylko sprawia optyczne wrażenie stabilności i smukłości, ale taki w istocie jest – sztywność tej konstrukcji idzie w parze ze świetnym sustainem i wyraźnym atakiem dzięki zastosowaniu palisandrowej podstrunnicy.

Gitara jest stosunkowo lekka, świetnie wyważona i dopasowana anatomicznie do tułowia. Szyjka o spłaszczonym profilu ucieszy przede wszystkim entuzjastów gitarowej ekwilibrystyki. Progi o złotym kolorze wykończono niezwykle precyzyjnie – struny gładko przesuwają się podczas wibrata i przy podciąganiu. Gitara jeszcze bez podłączania do wzmacniacza wykazuje bardzo dobrą selektywność dźwięku, na co ma wpływ zastosowanie oddzielnych modułów mostka dla każdej ze strun, co więcej, to rozwiązanie zmniejsza tzw. crosstalk, czyli zjawisko rezonansu strun pomiędzy sobą.

BRZMIENIE

Testowany instrument okazuje się być wyjątkowo uniwersalny, nie tylko ze względu na możliwość wyłączania po jednej cewce w humbuckerach, ale przede wszystkim dzięki charakterystyce brzmienia przetworników DiMarzio Fusion Edge. Ich nazwa kojarzy się z muzyką fusion, a podłączenie do wzmacniacza potwierdza skuteczność instrumentu w tego rodzaju klimatach. Nowy Ibanez brzmi znakomicie na barwach czystych, które są wyważone i przejrzyste, a jednocześnie żywe, jak i na przesterze.

Na lekkim drivie instrument potwierdza jakość sztuki lutniczej i poziom profesjonalizmu inżynierów elektroniki – reakcja na artykulację jest wzorowa i detaliczna, dźwięk niezwykle płynnie przechodzi w overdrive i crunch przy mocniejszych uderzeniach. Na mocnym przesterze daje ciepły, nasycony i energetyczny drive, bez jakiegokolwiek zamulenia dołu czy środka pasma. Brzmienie typu lead jest wyraźne i bez problemu przebije się w gęstym miksie.

Blokowane Gotohy Magnum_lock zapewniają stabilność stroju.

Choć głównym zastosowaniem tego instrumentu wydaje się być szeroko pojęta muzyka rockowa i progresywna, to bez problemu można z jej pomocą uzyskać szlachetne, perliste brzmienia jazzowe czy śpiewny drive bluesowy. Miłośnikom czystych barw gitara oferuje nietuzinkowy charakter i odskocznię od najbardziej klasycznych cleanów.

PODSUMOWANIE

Testowany instrument nie tylko świetnie wygląda i jest wygodny, ale przede wszystkim daje niezwykle szeroką paletę wysokiej jakości brzmień, które sprawdzą się w różnorodnych gatunkach muzyki dzięki nowym humbuckerom DiMarzio z rozłączanymi cewkami. Mając określić ten instrument dwoma słowami, byłyby to świeżość oraz inspiracja.

Selektor pickupów to tradycyjny switch 3-pozycyjny: B – B+N – N.

Dodatkowym mniejszym przełącznikiem 2-pozycyjnym rozłączamy cewki humbuckerów.

www.meinldistribution.pl

 

Konstrukcja: bolt on
Menzura: 25,5” = 648 mm
Korpus: lipa + topola wzorzysta
Gryf: klon + orzech + amarant (Purpleheart)
Podstrunnica: heban
Progi: 24, Jescar EVO Gold
Klucze: blokowane Gotoh MG-T
Mostek: Mono-rail
Układ elektryczny: DiMarzio Fusion Edge (H) × 2, przełącznik 3-pozycyjny, przełącznik 2-pozycyjny, VOLUME
Wykończenie: Caribbean Islet Flat
Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
5.5
Cena
5 371.00 zł
Dystrybutor
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
marzec 2020
Kup teraz