LTD H-1001FR Deluxe

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki LTD
Testy
Sławomir Sobczak
2019-10-14
LTD - H-1001FR Deluxe

Mimo że firma ESP Guitar jest znana przede wszystkim z instrumentów przeznaczonych do grania cięższych odmian muzyki, to w jej ofercie można łatwo znaleźć także gitary świetnie radzące sobie przy delikatniejszym przesterze.

A co mamy pomyśleć o gitarze, której wykończenie sugeruje subtelniejszą naturę, a okazuje się, że to pełnokrwiste wiosło do grania metalu? Sprawdźmy, co ciekawego ma do zaoferowania LTD H-1001FR Deluxe.

Jeszcze niedawno miałem okazję testować gitarę LTD H-200FM pochodzącą z serii H. Wtedy linia ta obejmowała osiem instrumentów, natomiast w tej chwili jest ich już dziewięć. Nowy model, czyli H-1001FR Deluxe, to konstrukcja będąca rozwinięciem gitary H-1001 występującej dotąd w dwóch wersjach wykończenia: See Thru Black Cherry oraz See Thru Green. Tym razem nie chodzi jednak o dodanie kolejnej opcji kolorystycznej, lecz także o uzbrojenie gitary w mostek Floyd Rose, co zresztą sugeruje skrót FR w nazwie modelu. Pozostała specyfikacja jest podobna jak w przypadku H-1001, nawet zestaw pickupów jest ten sam.

BUDOWA

Opis tej gitary wypada rozpocząć od jej wykończenia i wyglądu, albowiem instrument zwraca uwagę wyjątkowo bogatym wykończeniem kolorystycznym z delikatnym przejściem tonalnym od łagodnej zieleni do głębokiego granatu (jest to wersja o nazwie Violet Shadow Fade), a także przykuwającym uwagę bindingiem z masy perłowej. Co prawda nie są to elementy, których spodziewalibyśmy się w gitarze przeznaczonej do metalu, jednak specyfikacja tego instrumentu nie kłamie, ponieważ mamy tu mostek Floyd Rose oraz pickupy Seymour Duncan, w tym model Pegasus przy mostku. Rozpocznijmy jednak od początku...

Korpus wykonano z mahoniu i uzupełniono płytą wierzchnią z klonu pikowanego o ładnym usłojeniu, natomiast gryf powstał z trzech części klonu i został uzupełniony podstrunnicą z hebanu indyjskiego, na której znajdziemy 24 progi w rozmiarze Extra Jumbo. Heban indyjski charakteryzuje się wysoką twardością, wytrzymałością mechaniczną oraz – co najważniejsze – daje szybki atak i jasne brzmienie, co jest bardzo korzystne w zestawieniu z ciemnym tonalnie mahoniem wykorzystanym do budowy korpusu. Profil gryfu to Thin U, czyli rozwiązanie stosowane w wielu gitarach producenta. Korpus jest delikatnie zaokrąglony, dlatego sprawia wrażenie niewielkiego, jednak w istocie mamy tu solidny kawałek drewna o sporej masie.

H-1001FR Deluxe to konstrukcja typu set-thru, więc gryf jest tu wklejony w korpus. Skala instrumentu wynosi 25,5” (648 mm), natomiast promień podstrunnicy to 350 mm. Znaczniki pozycji wykonano w postaci dwóch poziomych pasków z masy perłowej ułożonych równolegle w stosunku do strun. Na główce znalazły się: binding z masy perłowej, sześć kluczy Grover w układzie 3+3, a także klapka chroniąca dostępu do nakrętki pręta regulacyjnego gryfu. Całość uzupełnia blokada strun.

Za mocowanie strun odpowiada mostek Floyd Rose 1000SE. Chociaż mostek ten pochodzi z serii 1000, to litery SE w nazwie modelu mogą sugerować, że może mieć on coś wspólnego z linią Special, jednak producent zapewnia, iż jest to model zbudowany według specyfikacji z wersji Original, czyli z wykorzystaniem stalowego korpusu i mosiężnego bloku rezonansowego. Tak przy okazji wspomnę, że SE to skrót od Special Edition, co oznacza, iż mamy tu do czynienia z nieco podrasowaną wersją modelu 1000, która została wyposażona w śruby ze stali nierdzewnej. Trzeba przyznać, że mostek wygląda solidnie i jakość jego wykonania nie budzi zastrzeżeń.

Bardzo interesująco przedstawia się kwestia zastosowanego w gitarze układu elektrycznego. Mamy tu bowiem parę pickupów Seymour Duncan: Sentient przy gryfie oraz Pegasus przy mostku. Całość uzupełnia 3-pozycyjny przełącznik przetworników oraz gałki VOLUME i TONE, przy czym ta ostatnia występuje w wersji push-pull, dzięki czemu jest możliwe odłączenie jednej z cewek humbuckera przy mostku. Warto dodać, że gitara jest również dostępna w wersji dla gitarzystów leworęcznych.

WRAŻENIA I BRZMIENIE

Bez podłączenia do wzmacniacza gitara odzywa się mocnym i wyrównanym brzmieniem. Po załączeniu wzmacniacza z kanałem czystym i aktywowaniu pickupu przy gryfie uzyskujemy przyjemną w odbiorze ciepłą barwę o ładnie zaokrąglonym środku. Przetwornik przy gryfie (Seymour Duncan Sentient) może się pochwalić dużą dynamiką pozwalającą na bogatą pod względem artykulacyjnym grę. Po ustawieniu na wzmacniaczu jakiegoś w miarę naturalnego brzmienia crunch i po skręceniu gałki VOLUME w gitarze do pozycji, w której dźwięk przełamuje się, można wyczarować naprawdę szerokie spektrum dynamiczne.

Po załączeniu przesteru gitara pokazuje, na co ją stać. Dźwięk ma naturalny charakter o ładnym nasyceniu harmonicznymi. Sprężysty, nieprzerysowany dół dobrze komponuje się z okrągłym środkiem i całkiem wyrazistą górą. Po przejściu na pickup przy mostku uzyskujemy dźwięk o ładnie zbalansowanej barwie z przewagą wyższych tonów i dużej zawartości harmonicznych. Tutaj nawet gra pojedynczych dźwięków pozwala na uzyskanie wyjątkowo bogatej barwy, oczywiście pod warunkiem wykorzystania dobrego przesteru. Mocny i zwarty atak Pegasusa sprzyja szybszemu kostkowaniu, przy którym uwagę zwraca duża selektywność. Dźwięk jest ciepły, a basy sprężyste bez zamulenia w dole pasma.

Gra rozbudowanych akordów na dużym gainie nie sprawia żadnych problemów, ponieważ gitara dobrze eksponuje poszczególne składniki wielodźwięków. Miłośników brzmień fenderowskich z pewnością ucieszy obecność mechanizmu push-pull w gałce TONE, dzięki któremu można odłączyć jedną z cewek pickupu przy mostku. Funkcjonalność ta sprawia, że dźwięk staje się bardziej zadziorny, a w brzmieniu można doszukać się wyraźnych nawiązań do charakterystycznej „fenderowskiej szklanki”. Brzmienie o szerokim wachlarzu możliwych do uzyskania barw pozwala na swobodne poruszanie się po różnych gatunkach muzycznych. Moim zdaniem ten model LTD najlepiej sprawdzi się w metalu progresywnym, choć nie zawiedzie także przy hi-gainowej młócce.

Mając na względzie nawiązanie do wersji Special w nazwie modelu zastosowanego tu mostka Floyd Rose, czyli 1000SE, podszedłem do niego z pewną nieśmiałością. Okazało się jednak, że mostek radzi sobie całkiem dobrze i nawet po mocniejszych wychyleniach poprawnie wraca do pozycji wyjściowej, dobrze trzymając strój. Chociaż trudno ocenić jego jakość po kilku dniach, to muszę przyznać, że w czasie testów nie sprawił żadnych problemów. Natomiast fabryczny setup nie był idealny, dlatego konieczne było dokonanie drobnej korekty naciągu sprężyn.

PODSUMOWANIE

LTD H-1001FR Deluxe to starannie wykonany instrument o wyglądzie odbiegającym od stereotypowego wizerunku mrocznej gitary do metalu, który jednak świetnie radzi sobie nawet na hi-gainie. Instrument ten z powodzeniem sprawdzi się zarówno w szeroko pojętym rocku, jak i w ostrzejszych odmianach muzyki. Przykuwające uwagę wykończenie zwieńczone wyjątkowo efektownie wykonanym bindingiem sprawia, że obok tej gitary nie sposób przejść obojętnie. Jeśli wyraziste kolory mogą budzić wątpliwości co do jej możliwości w zakresie sprostania wymaganiom stawianym współczesnym instrumentom przeznaczonym do metalu, to są one absolutnie nieuzasadnione. A zatem, chociaż nie jest to czarne i mroczne wiosło, to z powodzeniem sprawdzi się ono na hi-gainie.

Jak widać, firma ESP Guitar potrafi zaoferować zarówno skromnie wykończone czarne gitary, jak również kolorowe wiosła o przyjemnym dla oka designie, tak jak np. H-1001. Są to jednak tylko pozory, ponieważ H-1001 doskonale radzi sobie na mocnym przesterze, dlatego bez problemu uzyskamy dzięki niej masywne, rasowe brzmienie. Dodatkowo mamy tu zawodowy osprzęt w postaci mostka Floyd Rose i pary świetnych pickupów Seymour Duncan.

www.sound-service.eu

 

konstrukcja: set-thru
korpus: mahoń
płyta wierzchnia: klon pikowany
gryf: klon (trzyczęściowy)
progi: 24 XJ
profil gryfu: Thin U
podstrunnica: heban indyjski (Macassar Ebony)
skala: 25,5” (648 mm)
promień podstrunnicy: 350 mm
siodełko: blokowane
szerokość siodełka: 42 mm
układ elektryczny: Seymour Duncan Sentient (przy gryfie) i Seymour Duncan Pegasus (przy mostku), 3-pozycyjny przełącznik przetworników, potencjometry VOLUME i TONE (push-pull)
mostek: Floyd Rose 1000SE
klucze: Grover
wykończenie: Violet Shadow Fade
struny: D'Addario XL120 (.009-.042”)
osprzęt: czarny
kraj produkcji: Indonezja
Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
5.5
Wygoda:
5.5
Cena
4 700.00 zł
Dystrybutor
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
sierpień 2019
Kup teraz