LTD BK-600

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki LTD
Testy
2017-06-07
LTD - BK-600

Tym razem mamy okazję zaprezentować gitarę LTD BK-600, która jest sygnowana przez Billa Kellihera, gitarzystę grupy Mastodon.

Autor testu: Sławomir Sobczak

Jego wymagania odnośnie tego instrumentu były całkiem spore, ponieważ zależało mu na wiośle odnajdującym się w szerokim spektrum brzmień i radzącym sobie z dużą rozpiętością dynamiczną. Cechy te są ważne w muzyce Mastodon, stało się więc oczywiste, że podczas prac nad sygnaturą Kellihera nie mogły być one zignorowane.

BUDOWA


BK-600 bazuje na konstrukcji ESP Eclipse z pojedynczym wycięciem i solidnym korpusem o sporej grubości. A zatem nic dziwnego, że pierwsze, co zwraca uwagę po wzięciu gitary do ręki, to jej ponadprzeciętna waga. Solidna masa instrumentu pozwala spodziewać się mocnego brzmienia i długiego wybrzmiewania, co raczej nie dziwi, albowiem gitary z logo LTD zdążyły nas już do tego przyzwyczaić. Brzmieniem zajmiemy się za chwilę, a teraz sprawdźmy, jakie ciekawe rozwiązania konstrukcyjne znajdziemy w BK-600.

Wykończenie gitary otrzymało nazwę Military Green Sunburst Satin, które doskonale opisuje jego charakter. Mamy tu bowiem brudną zieleń w stylu militarnym, przypalone brzegi korpusu oraz satynowy lakier. BK-600 to nie pierwsza gitara z fabryk ESP, w której zastosowano satynowe wykończenie powierzchni korpusu i gryfu. Ma ono swoje zalety i wady. Pomijając kwestię gustu, o którym trudno tu dyskutować, do wad należy zaliczyć podatność na zabrudzenia, uwidaczniające się ślady rąk itd., natomiast niewątpliwą zaletą jest lekko matowa powierzchnia gryfu przypominająca swoim charakterem rozwiązania znane z gitar o olejowanych gryfach. Mnie osobiście takie wykończenie gryfu bardzo odpowiada, jednak nie jestem do końca przekonany do satynowych korpusów.

Skoro mowa o korpusie, to sprawdźmy, z czego został on wykonany. Jak łatwo się domyślić, zastosowano tu mahoń, przy czym nie uzupełniono go żadną płytą wierzchnią. Gryf wklejono w korpus (jest to więc konstrukcja typu set-in) i również wykonano z mahoniu, z tym że zastosowano tu trzy sklejone ze sobą bloki drewna. Uzupełnieniem gryfu jest hebanowa podstrunnica, na której nabito 22 progi w rozmiarze Extra Jumbo (XJ). Zarówno nabicie, jak i wykończenie progów nie budzi zastrzeżeń. Rolę znaczników pozycji pełnią znane z innych modeli LTD symbole powiewającej flagi wykonane z masy imitującej macicę perłową o nazwie Pearloid. Oprócz tego na krawędzi podstrunnicy umieszczono kropki ułatwiające orientację na gryfie.

Siodełko wykonano z czarnego tworzywa sztucznego o dużej twardości. Chociaż jest to jeden z tych elementów, które nie tylko odróżniają BK-600 od droższych gitar marki ESP, ale mogłyby negatywnie wpływać na ocenę instrumentu, to jednak trzeba przyznać, że jego praca nie budzi zastrzeżeń. Na główce o typowym dla gitar marki LTD kształcie znajdziemy sześć firmowych kluczy blokowanych rozmieszczonych w układzie 3+3. Ponadto mamy tu płytkę chroniącą dostępu do nakrętki pręta napinającego gryf. Za mocowanie strun odpowiada mostek Tonepros Locking typu Tune-o-matic uzupełniony strunociągiem. Słowo locking w nazwie nie oznacza tu oczywiście, że mamy do czynienia z blokadą strun stosowaną w nowoczesnych mostkach ruchomych, lecz odnosi się do dodatkowych śrub blokujących trzpienie mocujące mostek i strunociąg. Dzięki nim całość zostaje dodatkowo usztywniona, a drgania strun mogą być nieco lepiej przenoszone na korpus.

Na układ elektryczny składają się dwa humbuckery Lace Sensor Dissonant Aggressor, gałki VOLUME i TONE oraz 3-pozycyjny przełącznik przetworników. Pickupy to konstrukcje sygnowane nazwiskiem Kellihera stworzone specjalnie dla niego z uwzględnieniem jego wymagań, w których chodziło przede wszystkim o dużą rozpiętość dynamiczną i ponadprzeciętny sustain. O możliwościach pickupów przekonamy się za chwilę. Do kontroli poziomu sygnału i barwy zastosowano potencjometry typu push-pull, dzięki czemu udało się rozbudować układ o możliwość rozłączania cewek każdego z humbuckerów. Jest to pomysłowe i zarazem proste rozwiązanie, dzięki któremu uniknięto konieczności montażu przełącznika 5-pozycyjnego (co nie dałoby takich możliwości jak w przypadku potencjometrów push-pull) lub dodatkowych przełączników. Z drugiej strony dosyć łatwo o przypadkowe wciśnięcie gałki znajdującej się w pozycji podniesionej, ponieważ regulatory te znajdują się stosunkowo blisko strun.

WRAŻENIA I BRZMIENIE


Bez podłączenia do wzmacniacza LTD BK-600 może pochwalić się silnym dźwiękiem o wyrównanym i długim wybrzmieniu. Mocny rezonans daje się odczuć szczególnie w środku pasma. Zwraca uwagę doskonały balans pomiędzy strunami basowymi a wiolinowymi. Nawet pojedyncze długie dźwięki na strunie G3 w wyższych pozycjach ładnie wybrzmiewają i sprawiają, że gitara wyraźnie rezonuje. Sprężysty i dynamiczny dźwięk pozwala na bezproblemową grę zarówno akordów, jak i partii solowych bez podłączania do wzmacniacza.

Na kanale czystym wzmacniacza gitara odzywa się pełną barwą o ciepłym charakterze z mocno wyeksponowanym basem. Długi czas wybrzmiewania pozwala na grę rozłożonych akordów bez obawy o zbyt szybkie przygaszenie dźwięku. Po dodaniu gainu gitara zaczyna pokazywać pazur, dając mocny, rasowy sound o dużej dynamice. Mocno zarysowany bas i plastyczny środek stwarzają duże pole do popisu przy grze klasycznych rockowych riffów, rozbudowanych motywów opartych na rozłożonych akordach, jak i partii prowadzących o typowo rockowym charakterze.

BK-600 szczególnie ciekawie brzmi na umiarkowanym, przybrudzonym przesterze, na którym może pokazać swoje możliwości. Przetworniki Lace Sensor Dissonant Aggressor produkują sygnał ładnie poddający się modyfikacjom, dający przy tym duży headroom. Jeśli nie przesadzimy z gainem, to nawet proste riffy oparte na nietłumionych, pojedynczych dźwiękach potrafią stworzyć ścianę dźwięku o dużej zawartości harmonicznych. Delikatny gain pozwala na uzyskanie potężnego brzmienia nawet przy grze rozłożonych akordów. Prezentowana tu gitara jest świetnym wyborem dla muzyków szukających narzędzia do tworzenia mocnych, przestrzennych riffów bazujących na umiarkowanym przesterze. Choć gitara BK-600 radzi sobie także z brzmieniami typu hi-gain, to używanie jej do tego typu klimatów nie pozwoli wykorzystać w pełni jej zdolności do tworzenia bogatych faktur dźwiękowych. Z tego właśnie względu BK-600 idealnie sprawdzi się w rocku progresywnym.

Profil gryfu zapewnia dobrą wygodę gry pomimo tego, że nie jest on typowo wyczynowy, a co za tym idzie mocno spłaszczony. Umiarkowana grubość gryfu jest udanym kompromisem pomiędzy wygodą gry a solidną konstrukcją typową dla gitar w stylu LP. Możliwość rozłączenia cewek przetworników pozwala na zwiększenie możliwości brzmieniowych gitary. Zastosowanie potencjometrów typu push-pull daje wygodny dostęp do tej funkcji, jednak może być przyczyną problemów, ponieważ łatwo o przypadkowe wciśnięcie gałki znajdującej się w pozycji podniesionej.

Korpus gitary nie posiada wcięcia biodrowego w swojej tylnej części, przez co gra na niej wymaga pewnego przyzwyczajenia dla gitarzystów przywiązanych do łagodnie wyprofilowanego wyfrezowania z tyłu korpusu. Nieprzeciętna waga również nie jest zachętą dla miłośników lżejszych konstrukcji. Mimo to BK-600 jest dobrze wyważona, a na wspomniane mankamenty można przymknąć oko, ponieważ duża masa korpusu przekłada się na naprawdę mocne brzmienie. Skoro mowa o wycięciach, to znajdziemy tu za to głębokie wyfrezowanie w miejscu połączenia gryfu z korpusem, które gwarantuje bardzo wygodny dostęp do najwyższych pozycji, co należy zaliczyć na duży plus, ponieważ korpus gitary charakteryzuje się sporą grubością i w żaden sposób nie sugeruje, że dostęp do wyższych pozycji będzie tak łatwy.

PODSUMOWANIE


BK-600 to kolejny ciekawy i udany instrument marki LTD, który można z czystym sumieniem polecić miłośnikom cięższych brzmień szukających solidnej, dobrze brzmiącej gitary. Gitara LTD BK-600 zdecydowanie warta jest polecenia fanom grupy Mastodon. Należy jednak podkreślić, że nie jest ona przeznaczona dla każdego, ponieważ duża masa i brak wcięcia na wewnętrznej stronie korpusu mogą zniechęcić gitarzystów ceniących sobie lżejsze konstrukcje. Mocne brzmienie i długi sustain to niezaprzeczalne atuty tego instrumentu, do których należy jeszcze dodać dużą wygodę gry oraz spore możliwości w zakresie kreowania brzmienia.

Zastosowanie potencjometrów typu push-pull pozwalających na rozłączanie cewek humbuckerów to pomysłowe i praktyczne rozwiązania zwiększające możliwości brzmieniowe gitary. BK-600 przyciąga uwagę także niebanalnym, paramilitarnym wzornictwem, które od lat chętnie jest wybierane przez wielu wykonawców z kręgu muzyki metalowej. Gitara została estetycznie wykonana i pod względem konstrukcyjnym nie budzi żadnych zastrzeżeń.

 

konstrukcja: set-thru
korpus: mahoń
płyta wierzchnia: brak
gryf: klon (3-częściowy)
profil gryfu: Thin U
podstrunnica: heban
progi: 22 XJ
skala: 24,75" (628 mm)
znaczniki pozycji: Pearloid
promień podstrunnicy: 12" (305 mm)
klucze: LTD (blokowane)
siodełko: tworzywo sztuczne
szerokość siodełka: 42 mm
mostek: Tonepros Locking (typu
Tune-o-matic) ze strunociągiem
układ elektryczny: przetworniki 2x
humbuckery Lace Sensor Dissonant
Aggressor, przełącznik 3-pozycyjny,
potencjometry 2x VOLUME (pushpull)
i 1x TONE (push-pull)
osprzęt: czarny
wykończenie: Military Green Sunburst
Satin (zieleń militarna, sunburst, satyna)
kraj produkcji: Korea


Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
6
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
5
Dystrybutor