LTD SN-200W Copper Sunburst

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki LTD
Testy
2016-12-23
LTD - SN-200W Copper Sunburst

Zaprezentowana w 2015 roku przez koncern ESP seria SN-1000 oferowała w średnim przedziale cenowym profesjonalne już instrumenty, znakomicie łącząc nowe elementy z klasycznym, podrasowanym z myślą o nowoczesnych gitarzystach stylem.

Autor testu: Piotr Szarna

W tym roku światło dzienne ujrzały tańsze, bardzo atrakcyjne cenowo modele serii SN-200, przeznaczone dla średniozaawansowanych gitarzystów i niewiele ustępujące jakością swym zeszłorocznym poprzednikom.

W serii znalazło się kilka różnie skonfigurowanych modeli, prezentujących tradycyjny design wzbogacony o nowoczesne rozwiązania i ciekawe opcje wykończenia. Wyposażony w mostki Floyd Rose, LTD SN-200FR dostępny jest w dwóch odmianach - z klonową podstrunnicą, pickupami w układzie HSS oraz metalizowanymi lakierami Charcoal i Black Cherry Satin, oraz z podstrunnicą palisandrową, dwoma humbuckerami na pokładzie i wykończeniem czarnym lub metalizowanym srebrnym.

Modele LTD SN-200W prezentują klasyczne, stratowe konstrukcje z trzema singlami i mostkiem tremolo Wilkinsona. Dwie wersje z klonowymi nakładkami dostępne są w kolorach 3-Tone Sunburst i Snow White, a do naszego testu trafił trzeci przedstawiciel SN-200W, posiadający palisandrową podstrunnicę i wyróżniający się efektownym wykończeniem Copper Sunburst. Stawkę zamyka jeszcze biały SN-200HT ze stałym mostkiem i układem HSS.

BUDOWA


LTD SN-200W Copper Sunburst posiada lipowy korpus wykończony we wspomnianym już cieniowanym, pomarańczowym odcieniu Copper Sunburst, ukazującym też delikatną fakturę drewna. Przykręcany czterema śrubami, klonowy gryf o profilu Thin U zaopatrzono w palisandrową podstrunnicę o nowoczesnym radiusie 350 mm, z nabitymi 22 progami o rozmiarze Extra Jumbo. Lekkie ścięcie łączenia przy dolnym wcięciu ułatwia dostęp do najwyższych pozycji nakładki. Na charakterystycznej, zgrabnie wyprofilowanej główce zamontowano chromowane klucze LTD, a szyjkę uzupełnia odlewane siodełko o długości 42 mm oraz odsłonięty otwór pręta regulacyjnego. W osprzęcie znalazł się jeszcze dobrej klasy, chromowany mostek tremolo Wilkinsona z wciskanym ramieniem, które stabilizowane jest w miejscu małym kluczykiem imbusowym.

Wizualnie całość ładnie dopełnia perłowy pickguard, do którego przykręcono trzy białe, pasywne single projektu ESP - modele LS120N, LS120M i LS120B, odpowiednio dla pozycji przy gryfie, środkowej i przy mostku. Układ obsługiwany jest 5-pozycyjnym przełącznikiem oraz dwoma potencjometrami głośności i tonu. Gniazdo wejściowe przykręcono na dole na bocznej krawędzi korpusu. Gitara dysponuje menzurą 25,5 cala i co jest już standardem w tej półce cenowej, dostarczana jest w kartonowym pudełku wraz z kluczykami regulacyjnym gryfu oraz oczywiście ramieniem tremolo.

WRAŻENIA


Gitara należy do nieco niższej półki cenowej, ale zdecydowanie wykracza poza budżetowy poziom. Uwagę zwraca ładny, transparentny kolor sunburst, który z perłową płytką tworzy efektowną całość. Wykończenie lakieru, detali czy progów stoi na wysokim poziomie, również setup zaraz po wyjęciu gitary z kartonu nie wymagał korekt. Bardzo wygodny gryf , dostęp do najwyższych pozycji plus niska akcja strun zapewniają wysoki komfort gry. Na uwagę zasługuje też dobrej klasy, masywny mostek Wilkinsona z wciskanym ramieniem, blokowanym w miejscu małą śrubką regulowaną kluczykiem imbusowym, do której dostęp jest od strony korpusu po podniesieniu mostka. Po regulacji sprężyn bez problemu można było wykonywać miękkie wibrato akordów czy pojedynczych dźwięków.

Przy mocniejszych opuszczeniach musimy być gotowi na podstrajanie strun, ale to standard w tego typu "stratowych" konstrukcjach. Klucze dobrze trzymają intonację chociaż czasem przy kręceniu nimi wyczuwalne są lekkie skoki, jednak nie ma to żadnego negatywnego wpływu podczas gry. LTD SN-200W prezentuje się w tym przedziale cenowym znakomicie, przejdźmy więc do sprawdzenia brzmienia gitary na wzmacniaczu.

BRZMIENIE


LTD SN-200W prezentuje wyjątkowo dobrą odpowiedź na uderzenie w struny bez podłączenia, na pewno godną już zdecydowanie droższych instrumentów. Szczególnie struny basowe odzywają się sprężyście, z mocną odpowiedzią niskiego rejestru wyczuwalną w korpusie. Brzmienie całości nie jest w żadnym stopniu druciane, a całość ma dobry balans z lekko wycofanym środkowym pasmem. Na kanale czystym od razu słyszalna jest wyeksponowana mocno prezencja i góra, dzięki czemu barwa jest czysta i klarowna, oraz ma ładny, szklankowy charakter w międzypozycjach.

Wycięty środek powoduje lekkie chowanie się barwy przy grze z zespołem, choć sam singiel gryfowy przebija się już dużo lepiej. Przy mocniejszym ataku środek robi się twardszy i przydałaby się większa plastyczność w tym rejestrze na czystym kanale. Po dodaniu gainu pickupy odzywają się już zbalansowanym crunchem o konturowym, rasowym charakterze z rejonów nowoczesnego bluesa. Mocny atak dodaje prezencji i wyrazistości w wyższym paśmie, tłumienie jest czyste i dynamiczne, a reakcja na detale zaskakująca jak na tę półkę cenową. Lekkie granie kostką pozwala wydobyć niemal czyste, rozłożone akordy, a po uderzeniu w struny i funkowym biciu SN-200 odwdzięcza się drapieżnym, ale klarownym overdrivem. Międzypozycje dodają charakterystycznej, singlowej prezencji, jednocześnie brzmienie jest inspirujące i dzięki dobrym zbalansowaniu nie kłuje w uszy wysokimi tonami. Singiel gryfowy na średnim gainie oferuje okrągły, pełny sound idealny do plastycznych, blues-rockowych solówek.

Przełączamy się na barwę zahaczającą o rejony high-gain i tu testowany LTD również wypada wzorowo - co nie jest wcale domeną gitar z układem trzech singli. Pickup przy mostku pozwala na ustawienie mięsistej, drapieżnej barwy do rockowych riffów z wyrazistym, nie drażniącym palm-mutingiem i bogatymi harmonicznymi. Brzmienie jest jaśniejsze oczywiście niż przy humbuckerze, ale sprawdza się naprawdę dobrze zarówno przy riffach jak i solowych przebiegach, które gra się bez wkładania wysiłku lewej ręki. Jaśniejszy charakter łatwo można też ocieplić poprzez lekkie skręcenie gałki tonów. Przełączenie na przeciwległy singiel pod gryfem daje okrągłe brzmienie solowe o mocnej, stratowej prezencji, choć tu już za duży gain może skutkować lekkimi sprzężeniami. Niemniej na barwach przesterowanych od lekkiego crunche’u po nawet mocny, rockowy sound LTD SN-200W radzi sobie wyjątkowo dobrze, biorąc pod uwagę, że jest to przecież klasyczna konfiguracja S/S/S.

PODSUMOWANIE


Tegoroczna odsłona z rodziny LTD SN-200W, prezentującej klasyczny design oparty o układ trzech pickupów single-coil, oferuje bardzo udane połączenie komfortu, dobrego brzmienia czystego i jeszcze lepszego brzmienia przesterowanego o szerokim jak na singlowy układ, zakresie użytecznego gainu. Dodatkowo testowany model cieszy oko efektownym kolorem Copper Suburst i jest idealną propozycją dla średniozaawansowanych gitarzystów, szukających ładnego, wygodnego i naprawdę dobrze brzmiącego instrumentu, który odnajdzie się w szerokim zakresie gainowym o stratowej charakterystyce.

 

Konstrukcja: bolt-on
Korpus: lipa
Gryf: klon, profil Thin U
Szerokość siodełka: 42 mm
Podstrunnica: palisander, radius 350 mm
Progi: 22 XJ
Skala: 25,5"
Klucze: LTD
Mostek: Wilkinson Tremolo
Elektronika: 3 x singiel ESP Designed LS-120N,
LS-120M, LS-120B, VOLUME, TONE, przełącznik
5-pozycyjny
Wykończenie: Copper Sunburst, wysoki połysk


Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
5
Dystrybutor