LTD GUS-200EC BLKS

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki LTD
Testy
2016-02-24
LTD - GUS-200EC BLKS

Na początku tego roku firma ESP Guitar zaprezentowała szereg instrumentów powstałych we współpracy z kilkoma endorserami marki. Wśród nich znalazła się gitara kształtem korpusu nawiązująca do Les Paula, która jest sygnowana przez Gusa G.

Autor testu: Sławomir Sobczak

W katalogu producenta można znaleźć dwie wersje tego instrumentu: droższa GUS G. EC BLKS (sprzedawana pod marką ESP) oraz tańsza - LTD GUS-200EC BLKS. W tym miesiącu sprawdzimy, jak radzi sobie drugi z wymienionych instrumentów.

BUDOWA


LTD GUS-200EC BLKS to masywna i sprawiająca solidne wrażenie gitara z korpusem o kształcie wyraźnie nawiązującym do Les Paula. Pomimo wizualnych podobieństw konstrukcja instrumentu różni się jednak od tego klasyka, i to co najmniej w kilku pozycjach. Przede wszystkim do budowy korpusu wykorzystano tu drewno lipy, a nie (mocno kojarzonego z LP) mahoniu. Poza tym do regulacji oddano użytkownikowi tylko jedną gałkę VOLUME, tak więc nie można za bardzo pokombinować z brzmieniem za pomocą potencjometrów TONE, jak również ustalić balans pomiędzy obydwoma przetwornikami.

Czy to wada? Dla gitarzystów lubiących minimalizm z pewnością nie, natomiast dla tych przyzwyczajonych do obecności czterech gałek takie ograniczenie możliwości gitary może być nieco irytujące. Szczególnie chodzi tu o możliwość niezależnej regulacji poziomu sygnału z każdego humbuckera.

Do korpusu przykręcono gryf wykonany z klonu, na który nałożono palisandrową podstrunnicę. Zarówno gryf, jak i korpus zostały pokryte satynowym lakierem w kolorze czarnym, który prezentuje się bardzo efektownie, nadając gitarze swoistą elegancję. Niestety na powłoce lakierowej tego typu bardziej uciążliwe są ewentualne zabrudzenia, niż ma to miejsce w przypadku wykończenia na wysoki połysk.

Krawędzie korpusu i gryfu zabezpieczono estetycznie wykonanym bindingiem. Na korpusie ożyłkowanie przyjmuje formę naprzemiennych czarno-kremowych pasków, natomiast na podstrunnicy mamy do czynienia z prostym, jednokolorowym obramowaniem. Główka instrumentu została ozdobiona tym samym bindingiem, który znajduje się na korpusie. Na podstrunnicy nabito 22 progi w rozmiarze Extra Jumbo, których końce są starannie wyprofilowane. Pewne drobne zastrzeżenia można mieć do ich wypolerowania, ponieważ w niektórych pozycjach czuć minimalne chropowatości podczas podciągnięć i wibrato. Profil gryfu to popularny wśród gitar LTD Thin U, który jest pewnego rodzaju kompromisem zapewniającym z jednej strony dużą wygodę gry, a z drugiej dającym poczucie, że w rękach trzyma się solidną gitarę o stosownej masie.

Skoro mowa o wygodzie gry, to warto wspomnieć, że miejsce połączenia gryfu z korpusem wyfrezowano w taki sposób, aby zminimalizować grubość korpusu (widać to na jednym ze zdjęć). Muszę przyznać, że wykończenie gitary LTD GUS-200EC BLKS stoi na wysokim poziomie. Wszystkie elementy konstrukcji są do siebie dobrze dopasowane i nie ma mowy o niedociągnięciach w tak newralgicznych obszarach, jak binding czy krawędzie podstrunnicy.

Na układ elektryczny składają się dwa pasywne humbuckery ESP Designed LH-150 (B - przy mostku, N - przy gryfie), 3-pozycyjny przełącznik przetworników oraz gałka VOLUME. Jak widać, mamy tu do czynienia z minimalizmem w najczystszej postaci. Z pozostałych elementów wyposażenia pozostał jeszcze mostek i strunociąg. Elementy te wykonano według sprawdzonych wzorców zaczerpniętych z konstrukcji typu Tune-o-Matic. Zarówno mostek, strunociąg, jak i gałka potencjometru głośności zostały wykończone w kolorze czarnym.

WRAŻENIA


Gitara z "dechy" daje zbalansowane brzmienie z równomiernym wybrzmiewaniem. Wysokie tony są klarowne, natomiast w niższych rejestrach wyraźnie czuć silny, przyjemny rezonans. Po podłączeniu do wzmacniacza z załączonym kanałem czystym gitara odzywa się zbalansowanym tonem, pokazując, że dobrze radzi sobie z uzyskaniem klarownego, wyrazistego brzmienia łatwo przebijającego się w miksie. Rozłożone akordy brzmią tu bardzo atrakcyjnie, podobnie rzecz się ma z typowymi prostymi biciami na chwytach "ogniskowych".

Sprawdźmy, co stanie się po załączeniu przesteru. Jak łatwo się domyślić, gitara po tym zabiegu od razu pokazuje pazur, dając masywne, rasowe brzmienie, które w pierwszej chwili przywodzi na myśl klasyczny thrashowy kanon soundu znany z lat 80. Mam tu na myśli głównie okolice "Master of Puppets" Metaliki. Pasywne pickupy świetnie sprawdzają się w połączeniu z lipowym korpusem, dając szeroki tonalnie dźwięk z wprost genialnie brzmiącym tłumieniem strun (palm muting). W warsztacie "Metal" z tego miesiąca możecie posłuchać więcej próbek audio tej gitary, ponieważ wykorzystałem ją do nagrania wszystkich riffów. Zwróćcie uwagę, jak gitara radzi sobie podczas niepełnego tłumienia i legato pomiędzy progami 0-5-8 i 0-3-7 na strunie E6 w przykładzie 2.

Prezentowana sygnatura to sprawne narzędzie do gry metalu i rocka z równomiernym i pełnym wybrzmieniem. Ładnie zarysowany wyższy środek sprzyja grze partii prowadzących oraz wyrazistym riffom. Partie solowe łatwo wychodzą spod palców, łatwo też uzyskać lejący się, mocno skompresowany dźwięk ładnie poddający się zabiegom artykulacyjnym. Najbardziej przypadły mi tu do gustu możliwości gitary w zakresie tłumienia strun prawą dłonią (palm muting), ponieważ za sprawą subtelnej kompresji daje tu o sobie znać zwarte i mocne brzmienie w środku pasma. Nieco brakuje najniższych częstotliwości, jednak są one z nawiązką rekompensowane przez szlachetny, wyrównany pasmowo sound. Co do długości wybrzmiewania to nie można mieć zastrzeżeń, a ponadto ma ono atrakcyjny tonalnie charakter. Żadne z częstotliwości nie gasną zbyt szybko, pozwalając na spokojną i wyrównaną emisję dźwięku.

PODSUMOWANIE


Prezentowana w tym miesiącu gitara jest bardzo udaną konstrukcją, która świetnie sprawdza się w cięższej muzie. Klasyczna forma i brak wszelkich zbędnych dodatków (wystarczy przypomnieć, że układ elektryczny oparto na jednej gałce VOLUME) z pewnością znajdą uznanie wśród gitarzystów, dla których gitara ma być przede wszystkim solidnym narzędziem do tworzenia dźwięków. Poszukiwania większych niedociągnięć w wykończeniu tego instrumentu zakończyły się niepowodzeniem. Życzyłbym sobie, aby zdarzały się tylko takie niepowodzenia podczas testowania gitar. LTD GUS-200EC to solidna konstrukcja, w której każdy element jest dobrze dopasowany do reszty. Co prawda progi mogłyby być nieco lepiej wypolerowane, jednak to taki drobiazg, że aż trudno o nim pisać w kontekście ogólnego wrażenia.

Na koniec dodam, że dla fanów Gusa G. producent przygotował także inną gitarę, bardziej kojarzoną z tym gitarzystą - jest to instrument bazujący na charakterystycznym modelu Dime Washburna. On również jest oferowany w dwóch wersjach: GUS G. NT BLKS (ESP) oraz GUS-200 BLKS (LTD).

 

konstrukcja: bolt-on-neck
korpus: lipa
gryf: klon
profil gryfu: Thin U
podstrunnica: palisander
progi: 22 XJ
skala: 25,5" (648 mm)
szerokość siodełka: 42 mm
promień podstrunnicy: 350 mm
klucze: LTD
układ elektryczny: 2x humbuckery pasywne (ESP
Designed LH-150B przy mostku, ESP Designed
LH-150N przy gryfie), przełącznik 3-pozycyjny,
1x VOLUME
mostek: Tune-o-Matic
wykończenie: Black Satin
osprzęt: czarny
kraj produkcji: Chiny


Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
5
Posłuchaj Testowany sprzęt
Dystrybutor