LTD Arrow-401 BLK

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki LTD
Testy
2016-01-18
LTD - Arrow-401 BLK

W tym miesiącu zajmiemy się gitarą, której wygląd nie pozostawia chyba wątpliwości co do jej przeznaczenia. LTD Arrow-401 BLK, bo o niej mowa, to instrument z korpusem w kształcie klasycznej "strzałki" o ostrych, wyraźnie zarysowanych krawędziach. Czy ta ostrość formy będzie szła w parze z ostrością brzmieniową? Chociaż odpowiedzi można się domyślić, zerkając choćby na samą specyfikację gitary, to nie zaszkodzi sprawdzić osobiście, czy tak jest w istocie.

Autor testu: Sławomir Sobczak

Tym razem do testów trafił instrument, który nie jest przedstawicielem serii liczącej wiele modeli gitar, jak miało to miejsce przy testach wcześniejszych produktów marki LTD. Arrow-401 BLK jest bowiem pierwszym i jak na razie jedynym modelem z nowej serii o nazwie Arrow. Nazwa bardzo dobrze oddaje charakter tego instrumentu. Co więcej, mamy czarny lakier wykończenia, czarny osprzęt, ostre krawędzie, charakterystyczne trójkątne markery pozycji (prawie trójkątne, ale o tym w dalszej części testu), a także aktywne pickupy EMG - czyli wszystko to, co jest charakterystyczne dla gitary przeznaczonej do metalu. Sprawdźmy zatem, jak Arrow-401 sprawdzi się właśnie w tym gatunku muzycznym.

BUDOWA


Na pierwszy rzut oka, po wyjęciu z pudełka, nowy LTD sprawia pozytywne wrażenie. Widać, że to solidnie wykonany instrument, w którym poszczególne elementy składowe są do siebie dobrze dopasowane. Korpus gitary LTD Arrow-401 BLK wykonano z mahoniu i wykończono czarnym lakierem na wysoki połysk. Wyprofilowanie korpusu jest bardzo interesujące, ponieważ za mostkiem producent przewidział praktyczny, a przy tym estetycznie wyprofilowany łuk pozwalający na w miarę wygodną grę w pozycji siedzącej. Połączenie gryfu z korpusem zrealizowano w szeroko stosowanej w gitarach marki ESP i LTD technologii set-thru-neck, co oznacza, że w korpusie wyfrezowano kieszeń przeznaczoną na blok gryfu. Nie jest to więc połączenie neck-through-body, lecz jego bardziej skomplikowana (pod względem konieczności dokładniejszego dopasowania łączonych elementów) odmiana, w której gryf nie jest konstrukcją monolityczną sięgającą aż do krawędzi korpusu. Miejsce połączenia jest dobrze wyprofilowane, dzięki czemu dostęp do wyższych pozycji nie sprawia najmniejszych problemów.

Gryf wykonano z trzech kawałków klonu, natomiast podstrunnicę z palisandru. Profil gryfu jest w kształcie spłaszczonej litery U, co jest rozwiązaniem dość uniwersalnym. Skala gitary to standardowe 25,5 cala, czyli 648 mm, z kolei promień krzywizny podstrunnicy to 350 mm. Szerokość siodełka wynosi 42 mm. Na podstrunnicy nabito 24 progi w rozmiarze Extra Jumbo, których wykończenie oceniam jako wzorcowe - progi mają idealnie gładkie i ładnie wyprofilowane na końcach powierzchnie. O ile w temacie progów wszystko jest w idealnym porządku, o tyle drobne niedoskonałości pojawiają się na bindingu umieszczonym na krawędzi podstrunnicy.

Ciekawie zaprojektowano znaczniki pozycji, które są tu - co prawda - wykonane w formie trójkątów, jednak o nieco zmodyfikowanym kształcie. Dwa z trzech boków tych trójkątów są wygięte w łuk, co sprawia, że całość przypomina bardziej żagiel. Bez obawy, nie jest to jednak gitara do grania szant (chociaż dla chcącego nic trudnego). Krzywizny markerów są starannie przemyślane, ponieważ idealnie komponują się z zakrzywieniami korpusu przy wyższych progach oraz w miejscu zamocowania zaczepu na pasek (za mostkiem). Na wysokości pozycji XII marker przyjął postać prostokątnego emblematu z nazwą modelu.

Na główce o typowym dla LTD kształcie umieszczono: sześć zamkniętych kluczy marki Grover, płytkę chroniącą dostępu do nakrętki pręta napinającego gryf, sztabkę stabilizującą struny oraz logo marki LTD. Krawędzie główki również są ozdobione bindingiem. Na wysokości progu zerowego znajdziemy także blokadę strun będącą uzupełnieniem mostka Floyd Rose Special. Na układ elektryczny gitary składa się sprawdzony tandem dwóch przetworników marki EMG: 81 przy mostku i 85 przy gryfie, przełącznik 3-pozycyjny oraz jeden regulator VOLUME.

WRAŻENIA


Wcześniej wspomniałem o zaokrąglonym wcięciu w korpusie, które zwiększa komfort gry w pozycji siedzącej. Otóż gitary o kształcie strzałek nie należą do instrumentów najwygodniejszych podczas gry w tej pozycji i niezależnie od tego, jakie stosuje się tu sposoby układania gitary, to faktem jest, iż w porównaniu z gitarami o tradycyjnych korpusach niestety "strzałki" nie wypadają najlepiej. Jednak w przypadku gitary Arrow-401 spotkała mnie miła niespodzianka, ponieważ okazało się, że łukowate wycięcie w korpusie znajdujące się tuż za mostkiem to idealna podpora dla nogi, dzięki której gitarę da się całkiem stabilnie utrzymać w zadanej pozycji. Również wyważenie instrumentu podczas gry w pozycji stojącej jest doskonałe.

Po zagraniu na sucho kilku dźwięków słychać, że korpus doskonale rezonuje i daje wyraźny, długi sustain. Dźwięk jest klarowny i silny, a poszczególne struny wybrzmiewają w wyrównany sposób. Na kanale czystym gitara pokazuje, że dobrze radzi sobie szczególnie przy grze rozłożonych akordów, co z pewnością docenią miłośnicy współczesnych odmian metalu, w których tego typu motywy są stosowane. Dźwięk jest tu dosyć sterylny, czego zresztą można się było spodziewać przy przetwornikach aktywnych. Po załączeniu kanału przesterowanego gitara dostaje skrzydeł, pokazując swoje prawdziwe oblicze. Dźwięk jest potężny, masywny i dynamiczny - dokładnie taki, jaki powinien być w metalu.

Przetwornik EMG-81 pokazuje pazur przy wyższym poziomie gainu. To pickup stworzony do mocnych brzmień, który daje dynamiczny i sprężysty dół, ładnie przenosi atak i daje mocno zarysowany środek. Dźwięk z przetwornika mostkowego jest bardzo selektywny nawet przy hi-gainie, wybrzmiewanie można określić tylko w jeden sposób: jest doskonałe. Po zagraniu np. powerchordu E5 dźwięk nie tylko długo wybrzmiewa, ale zawiera także duże bogactwo harmonicznych, które ładnie przebijają się przez ścianę dźwięku w miarę jego wygasania.

Szybkie, agresywne riffy i gra techniczna to mocne strony testowanej gitary. Brzmienie jest tłuste, dynamiczne i selektywne nawet przy bardzo zakręconych frazach. Szybki atak pozwala na zaakcentowanie dźwięków w gęstych riffach. Góra jest dobrze kontrolowana i nie sprawia problemów nawet przy mocniejszym rozkręceniu wzmacniacza. Gra riffów z tłumieniem prawą dłonią ułożoną na mostku daje pełną kontrolę nad dźwiękiem, który da się tu ładnie kształtować w miarę zmieniania stopnia tłumienia. Pomimo mocnego sygnału z gitary da się wydobyć na tyle sporo niuansów artykulacyjnych, że łatwo można odnaleźć się także w stylistyce rockowej. Duże nasycenie harmonicznych sprzyja grze solidnych rockowych riffów i partii solowych. Pickup przy gryfie pozwala zmiękczyć brzmienie, przez co świetnie nadaje się do partii solowych. Duża zawartość harmonicznych w obszarze środka pasma, dobry atak, a także ocieplenie w dole pasma pozwalają uzyskać śpiewny, czyli tak pożądany przy solówkach ton.

PODSUMOWANIE


LTD Arrow-401 BLK to bardzo udana gitara przeznaczona do ostrej muzy. Jakość wykonania stoi na wysokim poziomie, a zastosowane do jej budowy podzespoły są wysokiej jakości. Rasowe pickupy EMG w klasycznym układzie 81/85 dają solidną dawkę mocy dla gitarzystów spragnionych soczystego i ostrego brzmienia. Ostre krawędzie połączone z ciekawie zaprojektowanym półokrągłym wycięciem w środkowej części korpusu nadają gitarze rasowy wygląd. Do tego dochodzi mostek Floyd Rose Special oraz klucze Grover, oczywiście w jedynym akceptowalnym tu kolorze - czarnym. Wygodny i stosunkowo płaski gryf o profilu U pozwala na swobodną realizację większości wymyślnych technik gitarowych.

Ostre i selektywne brzmienie z dużą zawartością przyjemnego niskiego środka i basu skłania do gry riffowej, do której ta gitara jest wprost stworzona. Gitara nie tylko brzmi ostro, ale również tak wygląda. To rasowe wiosło dla gitarzystów grających szybko, dla których wygląd instrumentu jest równie ważny jak jego walory brzmieniowe. Staranne wykonanie, dobre brzmienie, duża wygoda gry - to atuty tej "strzałki". Dzięki zastosowaniu rasowych pickupów EMG otrzymujemy silny sygnał o dynamicznym basie podkreślonym poprzez mahoniowy korpus.

konstrukcja: set-thru-neck
korpus: mahoń
gryf: klon (3-częściowy)
profil gryfu: Thin U
podstrunnica: palisander
progi: 24 XJ
skala: 25,5" (648 mm)
szerokość siodełka: 42 mm
siodełko: blokowane
promień podstrunnicy: 350 mm
klucze: Grover
układ elektryczny: 2x humbuckery aktywne
(EMG-81 przy mostku, EMG-85
przy gryfie), przełącznik 3-pozycyjny,
1x VOLUME
mostek: Floyd Rose Special
wykończenie: Black
osprzęt: czarny
kraj produkcji: Chiny


Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
5
Posłuchaj Testowany sprzęt
Dystrybutor