LTD GH-600 BLK

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki LTD
Testy
2015-09-08
LTD - GH-600 BLK

Firma ESP Guitar Company obchodzi w tym roku czterdziestolecie swojego istnienia. Z tej okazji miłośnicy cięższych brzmień - bo to oni stanowią większość klientów tego producenta - mają wiele powodów do zadowolenia, ponieważ na rynku pojawiło się sporo nowych modeli gitar przeznaczonych właśnie dla nich. Wśród tych modeli jest sygnatura Gary’ego Holta, której przyjrzymy się nieco bliżej.

Autor testu: Sławomir Sobczak

Oprócz LTD GH-600 w ofercie ESP znajdziemy jeszcze dwie nowe gitary sygnowane nazwiskiem Holta, a mianowicie ESP Gary Holt i LTD GH-200. Gary Holt to gitarzysta znany fanom thrash metalu (głównie tym nieco starszym) z zespołu Exodus, z którym muzyk jest związany do dziś. Warto dodać, że na początku lat 80. w tej formacji grał także Kirk Hammett, zanim jeszcze przeszedł do Metalliki. Popularność Gary’ego Holta wzrosła w ostatnim czasie po tym, jak zasilił szeregi grupy Slayer, gdzie zajął miejsce zmarłego w 2013 roku Jeffa Hannemana.

BUDOWA


Pod względem konstrukcyjnym LTD GH-600 BLK nawiązuje do klasyki gatunku, czyli Les Paula - podobny kształt korpusu, taka sama skala, układ pickupów, lokalizacja przełącznika przetworników itd. Zacznijmy jednak od podstawowych informacji, czyli od tego, z jakich materiałów wykonano gitarę. Zarówno korpus, jak i gryf GH-600 wykonano z mahoniu. Gryf wklejono w korpus metodą set-thru-neck, co powinno mieć wpływ na rezonans i wydłużyć czas wybrzmiewania - ale o tym za chwilę. Wizualnie gitara prezentuje się bardzo okazale dzięki starannie i minimalistycznie dobranym barwom: czerni i czerwieni. Nie znajdziemy tu żadnych dodatkowych kolorów i niepotrzebnych dodatków. Głęboka czerń instrumentu mocno kontrastuje z czerwonymi dodatkami w postaci bindingu i przetworników, tworząc wyrazistą i efektownie wyglądającą całość.

Miejsce połączenia gryfu z korpusem wyprofilowano w sposób ułatwiający dostęp do wyższych pozycji. Na krawędzi korpusu umieszczono kilkuwarstwowy binding w postaci pasków w dwóch kolorach - oczywiście czarnym i czerwonym. Instrument jest dobrze wyważony, co pozwala na wygodną grę w pozycji stojącej.

Na hebanowej podstrunnicy nabito 22 progi w rozmiarze Extra Jumbo. Wykończenie progów nie budzi żadnych zastrzeżeń, a ich duży rozmiar pozwala na bezproblemową realizację podciągnięć czy wibrato. Skoro mowa o gryfie, to muszę wspomnieć o pewnym z pozoru nieistotnym drobiazgu, a mianowicie o wyraźnych i wyjątkowo dużych znacznikach pozycji umieszczonych na bocznej powierzchni gryfu. To rzecz, o której zapomina wielu producentów, a która jest przydatna w warunkach scenicznych. Co ciekawe, znacznik znalazł się również na wysokości progu 1. Całość uzupełniają markery w postaci inkrustacji z masy perłowej umieszczone na podstrunnicy. Są to pary trójkątów prostokątnych zwróconych do siebie przeciwprostokątnymi.

Główka instrumentu również została ozdobiona bindingiem znanym z korpusu. Znajdziemy na niej sześć markowych kluczy Grover umieszczonych w układzie 3+3, blokadę strun, płytkę chroniącą dostępu do nakrętki pręta napinającego gryf oraz sztabkę podtrzymującą struny. Ten ostatni element zamocowano dosyć niefortunnie, ponieważ zakrywa on nazwę modelu wydrukowaną na płytce maskującej. Całości dopełnia logo LTD umieszczone na szczycie główki.

Na korpusie zamontowano mostek typu Floyd Rose w kolorze czarnym. Powierzchnia ramienia jest matowa, co ułatwia korzystanie z wibratora. Mechanizm działa bez zarzutu i pozwala na solidne "wajchowanie" bez ryzyka utraty stroju gitary. Na układ elektryczny składają się dwa aktywne przetworniki marki EMG (EMG 89R RED przy gryfie i EMG 81 RED przy mostku), 3-pozycyjny przełącznik pickupów oraz dwa potencjometry VOLUME do kontroli poziomu sygnału pochodzącego z każdego przetwornika niezależnie.

BRZMIENIE


Na początku sprawdźmy, jak gitara radzi sobie bez podłączenia do wzmacniacza. Po wzięciu instrumentu do rąk i zagraniu kilku dźwięków uwagę zwraca silny rezonans i dźwięczny ton. Akordy brzmią sprężyście i dynamicznie, co w połączeniu z długim czasem wybrzmiewania daje możliwość tworzenia rozbudowanych akordów, w których nawet najwyższe składniki nie gasną zbyt szybko. Poza tym wybrzmiewanie jest wyrównane, a pasmo zrównoważone.

Po podłączeniu instrumentu do wzmacniacza ustawionego na kanale czystym i wybraniu przetwornika przy gryfie z głośników wydobywa się ciepły, okrągły dźwięk. Bez problemu ustawimy tu brzmienie idealne do rozłożonych akordów. Utwory takie jak "Nothing Else Matters" Metalliki brzmią doskonale, a poszczególne składniki akordów wybrzmiewają ładnie i długo. Przetwornik przy mostku produkuje zbyt ostry sygnał do tego typu zagrywek, za to z drugiej strony pozwala na dynamiczną grę w stylu country. Mocniejszy atak strun i gra techniką hybrydową to pierwsze rzeczy, do których skłania pickup przy mostku.

Wraz z przełączeniem wzmacniacza na kanał przesterowany gitara pokazuje prawdziwy pazur. Ostre i zwarte brzmienie o ładnej kompresji pozwala na swobodną grę riffową. Sprężysty bas daje solidną podstawę, a wyższy środek odpowiednio definiuje dźwięk i dobrze oddaje szczegóły zwłaszcza podczas gry szybkich riffów na tłumionych strunach. Nie ma żadnych wątpliwości, że to gitara przeznaczona do metalu, w którym to gatunku czuje się najlepiej. Aktywne pickupy dają silny sygnał o dużej selektywności idealny do agresywnej gry. Gitara doskonale współpracuje z sekcją rytmiczną nawet na dużym gainie. Przy odpowiednim operowaniu korekcją i poziomem gainu można uzyskać zarówno brudny, chropowaty sound znany z płyt Slayera, jak i bardziej sterylny i konturowy, w stylu wczesnych dokonań kapel thrashmetalowych.

W testowanej gitarze trudno znaleźć słabe strony. To solidnie wykonane wiosło w pełni spełniające swoje zadanie. Zarówno pod względem brzmieniowym, jak i wygody gry mamy tu do czynienia z instrumentem bardzo udanym. Co prawda nie jest to gitara uniwersalna, lecz narzędzie o wąskim zakresie stosowania. Masywne, pełne harmonicznych brzmienie o szybkim ataku pozwala na odnalezienie się przede wszystkim w metalu i rocku. Rasowy sound zachęca do gry, natomiast wygodny gryf o małej menzurze i grube, dobrze wykończone progi sprawiają, że partie solowe same wychodzą spod palców.

Długi sustain w połączeniu z mocnym sygnałem pickupów pozwala nie tylko na łatwą grę masywnych powerchordów, ale również sprawia, że gra techniką legato staje się znacznie wygodniejsza. Po wzięciu do rąk gitary GH-600 trudno się od niej oderwać. Jest świetnym instrumentem do gry riffowej, i to zarówno w przypadku zagrywek typowo rockowych, jak i z kręgu brzmień typu hi-gain.

PODSUMOWANIE


LTD GH-600 BLK to bardzo udana gitara przeznaczona do ostrej muzy. Wysokiej jakości brzmienie w połączeniu z dużą wygodą gry i atrakcyjnym wykończeniem sprawia, że instrument może liczyć na duże zainteresowanie. Ciepłe, nasycone brzmienie doskonale komponuje się ze wzmacniaczem typu hi-gain i daje niezłego kopa. Pokładowe pickupy EMG znakomicie spełniają swoją funkcję i są dobrze dobrane, tym bardziej że humbucker przy gryfie pozwala uzyskać wyjątkowo śpiewny i miękki dźwięk przydatny przy grze partii solowych.

Niestety cena gitary, choć adekwatna do jej możliwości, może zrazić gitarzystów liczących na to, że obecność logo LTD jest jednoznaczna z przystępną dla nich ceną. W końcu linia LTD miała być z założenia skierowana do gitarzystów, których nie stać na wyłożenie pokaźnej sumy na instrument z logo ESP na główce… Tymczasem w katalogu producenta ceny modeli LTD sięgają wartości grubo przekraczających możliwości gitarzystów-amatorów. Można narzekać na wysokie ceny gitar, jednak z drugiej strony trzeba uczciwie przyznać, że w tym konkretnym przypadku gitara ma prawo tyle kosztować.

 

konstrukcja: set-thru-neck
korpus: mahoń
gryf: mahoń
profil gryfu: thin U
podstrunnica: heban
progi: 22 XJ
skala: 24,75" (629 mm)
szerokość siodełka: 42 mm
promień podstrunnicy: 350 mm
klucze: Grover
układ elektryczny: humbuckery aktywne EMG
89R RED (gryf) i EMG 81 RED (mostek), przełącznik
3-pozycyjny, dwie gałki VOLUME
mostek: Floyd Rose
wykończenie: czarne
kolor: czarny


Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
5
Posłuchaj Testowany sprzęt
Dystrybutor