ESP E-II Mystique QM, ST-2FM Rosewood

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki ESP
Testy
2015-05-26
ESP - E-II Mystique QM, ST-2FM Rosewood

Produkowane w Japonii instrumenty spod znaku E-II zapełniają lukę pomiędzy tańszymi gitarami LTD a modelami klasy premium marki ESP. W tym miesiącu sprawdzimy, co ciekawego dzieje się w tej linii produktów. A jest o czym pisać, ponieważ światło dzienne ujrzały dwie ciekawe gitary: E-II Mystique QM oraz E-II ST-2 Rosewood.

ESP Guitar Company to producent, który może pochwalić się znacznym udziałem na rynku instrumentów przeznaczonych dla gitarzystów rockowych i metalowych. Gitary z serii E-II mogą być dla wielu z Was nowością, ponieważ zostały wprowadzone na rynek stosunkowo niedawno. Mimo to nie ma już w sklepach większych trudności ze znalezieniem instrumentów z tej linii.

Każdy z prezentowanych tu instrumentów reprezentuje odmienny styl i jest przeznaczony dla innego kręgu odbiorców, choć nie brakuje im także cech wspólnych. ST-2 Rosewood jest bez wątpienia typową gitarą dla miłośników rocka i gry solowej, natomiast zaprezentowana na zeszłorocznych targach NAMM Mystique QM jest już znacznie trudniejsza do zakwalifikowania. Czemu? O tym za chwilę.

ESP E-II MYSTIQUE QM


Chociaż marka ESP kojarzona jest głównie z instrumentami do metalu, to w jej ofercie można znaleźć także modele przeznaczone dla gitarzystów poruszających się po innych gatunkach muzycznych, w których nie znajdziemy aktywnych pickupów EMG czy siedmiu lub nawet ośmiu strun. Takim instrumentem jest właśnie Mystique QM.

Pierwsze, co zwraca uwagę po wzięciu tej gitary do rąk, jest jej spora waga, która wynosi aż 3,81 kg. To jedna z najcięższych gitar, na jakich mieliśmy okazję grać. Korpus wykonano z mahoniu i uzupełniono płytą wierzchnią z klonu wzorzystego o ładnym i równomiernym układzie słojów. Krawędzie korpusu ozdobiono estetycznym kremowym bindingiem. Niebieskie wykończenie (Marine Blue) przypomina nieco design znany z gitar marki PRS. Kształt korpusu wygląda tak, jakby gitara pochodziła z pracowni customowej - mamy tu większe wcięcie w dolnej części korpusu oraz wydłużone górne ramię.

Na układ elektryczny składają się dwa humbuckery (Seymour Duncan JB SH-4 w pozycji przy mostku oraz Alnico Pro II APH-1 przy gryfie), potencjometry VOLUME i TONE oraz 3-pozycyjny przełącznik pickupów. Połączenie dwóch wymienionych przetworników może być nieco dziwne, ponieważ są to modele o całkowicie odmiennych charakterystykach - JB jest przeznaczony dla rockmenów, natomiast APH-1 to konstrukcja typu vintage. Wydaje się, że bardziej pasowałaby tu kombinacja złożona z JB i ’59, która jest popularniejsza wśród producentów gitar, jednak z oceną tego nietypowego zestawienia wstrzymamy się do chwili podpięcia gitary do wzmacniacza.

ESP E-II ST-2FM ROSEWOOD


Ten instrument jest znacznie bliższy głównemu kierunkowi rozwoju firmy ESP, choć i w nim nietrudno zauważyć pewne próby wyjścia poza ramy gitary typowo rockowej. Nie czujemy się zbyt komfortowo, odkurzając już coraz mniej popularne określenie "gitara dla shredderów", jednak w tym przypadku pasuje ono najlepiej. Ponadto nietrudno zauważyć tu podobieństwo do gitar Horizon, M, czy nawet Ibaneza RG920QM.

Korpus wykonano z lipy i uzupełniono płytą wierzchnią z klonu płomienistego. Jak stwierdził Todd Binder z ESP: "Lipa ma pewne właściwości akustyczne, które są bardzo poszukiwane przez takich maniaków brzmieniowych jak Eddie Van Halen. To nowoczesna alternatywa dla popularnej olchy, którą zresztą wykorzystaliśmy w modelu ST-1, który jest także nieco lżejszy od ST-2. Mogę powiedzieć, że atrakcyjność brzmieniowa lipy wynika w dużej mierze z jej neutralności, dzięki czemu - grając na gitarze z tego gatunku drewna - jesteśmy w stanie zwrócić uwagę na to, w jaki sposób na końcowe brzmienie wpływają pozostałe komponenty instrumentu, takie jak np. przetworniki". Miło jest spotkać tu przetworniki DiMarzio, tym bardziej, że to modele oznaczone jako "Steve Blucher Design", co sugeruje, że w ich tworzeniu miał udział legendarny Steve Blucher. Na układ elektryczny składa się ponadto 3-pozycyjny przełącznik przetworników oraz gałki VOLUME i TONE z opcją rozłączania cewek push-pull.

BRZMIENIE


Chociaż ESP E-II Mystique QM z wyglądu nie przypomina Gibsona Les Paula, to trzeba przyznać, że pod względem brzmieniowym jest do niego bardzo zbliżony, w dodatku może pochwalić się nieco bardziej zwartym basem. Po wpięciu gitary do wzmacniacza szybko okazało się, że wszelkie obawy dotyczące zastosowanego tu zestawu przetworników były bezzasadne. Pickup przy mostku daje przyjemnie nasycony ton, który jest łagodzony przez mahoniowo- klonowy korpus. W efekcie brzmienie oferowane przez Mystique QM jest zrównoważone i pełne, można je określić jako typowo rockowe.

Przetwornik przy gryfie charakteryzuje się niższym poziomem sygnału wyjściowego, co nie jest wadą, ponieważ oferuje dźwięk o dużej podatności na artykulację. W połączeniu z pickupem przy mostku daje przyjemny ton mogący znaleźć zastosowanie w wielu stylach, począwszy od bluesa, a skończywszy na rocku. W tej konfiguracji szczególnie atrakcyjnie prezentują się nowoczesne, dynamiczne zagrywki blues-rockowe. Wrażenia z gry są bardzo pozytywne, gitara dobrze reaguje na wszelkie zabiegi artykulacyjne. Równie pozytywnie należy ocenić wygodę gry, na którą wpływ ma ciekawie dobrany profil gryfu będący połączeniem stylu vintage z bardziej współczesnymi rozwiązaniami.

Ustalmy teraz, jak sprawdza się ESP E-II ST-2 Rosewood. W porównaniu do Mystique QM jest to instrument wyraźnie lżejszy i bliższy stylistyce znanej ze współczesnych gitar dla miłośników gry solowej. Klasyczny kształt korpusu ułatwia dostęp do wyższych pozycji, a wygodny i płaski gryf, który można porównać nawet do konstrukcji typu Wizard Ibaneza, przekłada się na duży komfort gry. Profil gryfu jest w istocie czymś pośrednim pomiędzy wspomnianym Wizardem a pełniejszym gryfem w stylu Charvela. Warto dodać, że choć w prezentowanym egzemplarzu zastosowano podstrunnicę z palisandru, to producent oferuje również wersję klonową.

Po podłączeniu do wzmacniacza gitara odezwała się bardziej skupionym dźwiękiem niż Mystique QM, pokazując lekką, pełną życia naturę korpusu wykonanego z lipy. Niezależnie od poziomu gainu mamy tu do czynienia z dużą klarownością brzmieniową. Po dodaniu efektów modulacyjnych można łatwo uzyskać brzmienie typowe dla Steve’a Lukathera. ST-2 to typowa gitara dla miłośników rocka, szczególnie tych, którzy poszukują brzmienia znanego z nagrań wykonanych w latach 80. Gitarzyści lubiący poszaleć z mostkiem ruchomym będą zadowoleni z obecności podwójnie blokowanego mostka Floyd Rose, który działa tu bez zarzutu.

PODSUMOWANIE


Bardzo cieszy fakt, że gitary o tak dobrej jakości jak prezentowane tu Mystique QM i ST-2 Rosewood można kupić za cenę wyraźnie niższą od bardziej ekskluzywnych modeli marki ESP. Nieco dziwi brak nazwy producenta zwykle umieszczany na główkach gitar - zamiast tego mamy tam logo nowej marki. O pochodzeniu gitar informują dopiero inkrustacje na 12 progu każdego z instrumentów.

Obydwie gitary wyraźnie różnią się od siebie budową i obszarem potencjalnego zastosowania - ST-2 to typowe narzędzie rockowe dla wymagających instrumentalistów poszukujących porządnego wiosła do gry rytmicznej i solowej, natomiast Mystique QM jest przeznaczone dla miłośników klimatów vintage i brzmienia znanego z Les Paula. Każdy z instrumentów jest wart polecenia, ponieważ oferuje atrakcyjne brzmienie i jest wykonany z najwyższą dbałością o szczegóły.

 

ESP E-II Mystique QM
konstrukcja: set-in
korpus: mahoń
płyta wierzchnia: klon wzorzysty
gryf: mahoń
profil gryfu: U
podstrunnica: palisander
promień podstrunnicy: 305 mm (12")
skala: 25,5" (648 mm)
szerokość siodełka: 42 mm
progi: 24, jumbo
osprzęt: pozłacany
rozstaw strun na mostku: 52 mm
układ elektryczny: humbuckery Seymour Duncan
JB SH-4 (mostek) i Alnico Pro II APH-1 (gryf), przełącznik
3-pozycyjny, gałki VOLUME i TONE
wykończenie: Marine Blue
waga: 3,81 kg
kraj produkcji: Japonia

ESP E-II ST-2FM Rosewood
konstrukcja: bolt-on
korpus: lipa
płyta wierzchnia: klon płomienisty
gryf: klon
profil gryfu: U
podstrunnica: palisander
promień podstrunnicy: 305 mm (12")
skala: 25,5" (648 mm)
szerokość siodełka: 42 mm
progi: 22, extra jumbo
osprzęt: chromowany
rozstaw strun na mostku: 53,6 mm
układ elektryczny: dwa humbuckery DiMarzio
Steve Blucher Design, przełącznik 3-pozycyjny, gałki
VOLUME i TONE (push/pull)
wykończenie: Reindeer Blue
waga: 3,49 kg
kraj produkcji: Japonia


Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
6
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
5
Posłuchaj Testowany sprzęt
Dystrybutor