LTD KH-330 Kirk Hammett

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki LTD
Testy
2014-02-19
LTD - KH-330 Kirk Hammett

Kirk Hammett to gitarzysta, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Muzyk, który współuczestniczył w nadawaniu kierunku kształtującej się w latach 80. muzyce metalowej, to dla wielu gitarzystów prawdziwa legenda.

Niedawno ukazała się nowa sygnatura artysty, gitara LTD KH-330 Kirk Hammett. W tym miesiącu mamy okazję przyjrzeć się temu instrumentowi z bliska i sprawdzić, czy po wzięciu jej do rąk kraina brzmień znanych z krążków grupy Metallica stanie przed nami otworem…

Otworem z pewnością nie, jednak być może ułatwi uzyskanie brzmienia charakterystycznego dla Hammetta. Kto stoi za projektem tego instrumentu? Przypomnijmy, że LTD to marka powołana do życia w 1996 roku przez znanego producenta gitar, japońską firmę ESP. Z ESP było podobnie jak z Ibanezem - na początku, jeszcze w latach 70., lutnicy z ESP intensywnie pracowali nad kopiami znanych amerykańskich (choć europejskich także) instrumentów. Po zdobyciu doświadczenia producent postanowił pójść krok dalej i stworzyć autorskie rozwiązania, które obecnie sieją zniszczenie na scenach całego świata. Zniszczenie dlatego, że ESP koncentruje się na cięższych brzmieniach. Wracając do marki LTD warto wspomnieć, że produkty z jej katalogu są przeznaczone dla mniej zasobnych w gotówkę gitarzystów.

BUDOWA


Korpus instrumentu wykonano z lipy i wykończony czarnym lakierem. Krawędzie korpusu są ostre, jednak gitara dobrze przylega do ciała i jest wygodna dzięki delikatnemu wyprofilowaniu w miejscu, w którym spoczywa prawa ręka. Instrument posiada dużą masę i sprawia solidne wrażenie.

Klonowy gryf posiada profil o nazwie Extra Thin U, który daje wystarczającą dla większości gitarzystów wygodę gry. Pomimo nazwy nie jest to jednak prawdziwie wyścigowy gryf dla maniaków prędkości. Sytuację dodatkowo komplikuje połączenie gryfu z korpusem, które co prawda pozwala na wygodny dostęp do wysokich pozycji, nie jest to jednak połączenie znane z gitar przeznaczonych do gry wyczynowej. Gitara z racji profilu gryfu i masywnego połączenia go z korpusem zachęca do gry partii solowych z typowo rockowym zacięciem. Gryf bardzo pewnie leży w dłoni - czuć, że instrument jest solidny i masywny. Na podstrunnicy starannie nabito 24 progi w rozmiarze Extra Jumbo (XJ). Szlif progów nie budzi zastrzeżeń, struny dają się ładnie podciągać i miękko przylegają do powierzchni progów. Palisandrowa podstrunnica została ozdobiona uroczymi czaszkami ze skrzyżowanymi piszczelami - nie ma się co dziwić, że na takiej gitarze nie sposób grać cokolwiek innego niż dźwięki spod znaku mocniejszych brzmień… Ostatnia pozycja została uzupełniona znacznikiem w postaci prostokątnej sztabki z nazwą modelu.

Układ elektryczny gitary składa się z dwóch aktywnych przetworników typu humbucker: ESP ALH-220N przy gryfie i ESP ALH200B przy mostku. Układ uzupełnia 3-pozycyjny przełącznik pickupów oraz trzy potencjometry: jeden odpowiedzialny za kontrolę tonów oraz dwa sterujące poziomem sygnału z każdego z przetworników osobno. Całość uzupełnia podwójny mostek Floyd Rose Special z blokadą strun na główce. Nie jest to niskoprofilowy mostek, dlatego realizacja takich technik jak tłumienie strun wymaga pewnego przyzwyczajenia. Mostek, podobnie jak pozostałe elementy wyposażenia, został wykończony na czarno.

BRZMIENIE


Podłączenie do wzmacniacza i ustawienie umiarkowanego poziomu nasycenia daje efekt w postaci mocnej ściany dźwięku. Ta sygnatura gitarzysty Metalliki bez problemu radzi sobie z oddaniem zarówno zwartego brzmienia znanego z "Master Of Puppets", jak i bardziej nasyconego z "Load". Nie wiem czy tak mocno dałem się zasugerować samej stylistyce gitary, niemniej jednak brzmienie ma wyraźnie charakter nawiązujący do Metalliki na różnych etapach jej rozwoju. Szczególnie ciekawie prezentują się brzmienia cieplejsze, znane z późniejszych płyt zespołu, choć surowe brzmienie z "Ride The Lightning" też jest wiarygodne. Eksperymentując z barwą okazało się, że najtrudniej uzyskać barwy przesterowane z "…And Justice For All", chociaż czyste dźwięki "One" czy wstępu do "Harvester Of Sorrow" brzmią dość wiarygodnie.

Na brzmieniu czystym zwraca uwagę duża porcja wysokiego środka, która - pomimo obecności dwóch humbuckerów i braku możliwości rozłączania ich cewek - przywołuje na myśl brzmienie Stratocastera. Dźwięk nie jest przy tym jazgotliwy i nawet partie solowe na przetworniku przy gryfie nie brzmią zbyt ostro. Ogólnie można odnieść wrażenie, że dźwięk nie jest tu przesadnie mocny jak we współczesnych gitarach spod znaku mocnych brzmień, lecz delikatnie stonowany i ładnie skompresowany, przez co tak dobrze oddaje ducha dokonań Metalliki. Gitary sygnowane nazwiskami znanych muzyków nie zawsze mają wyraźne powiązanie z oryginalnymi instrumentami wykorzystywanymi przez tych artystów. Tu, pomimo atrakcyjnej ceny, jest inaczej, i gitara jest w pełni wartościowym narzędziem do kreowania barw w stylu Hammetta.

PODSUMOWANIE


Gitara LTD KH-330 Kirk Hammett może być z powodzeniem traktowana jako swego rodzaju przepustka do świata dźwięków w stylu Kirka Hammetta dla gitarzystów zafascynowanych muzyką grupy Metallica. Aktywne pickupy ESP doskonale spełniają swoje zadanie dając mocny i zwarty dźwięk o dużym nasyceniu. Również wygoda gry stoi na wysokim poziomie, gryf dobrze leży w dłoni i zachęca do gry. Na uwagę zwraca atrakcyjna cena, za którą otrzymujemy przyzwoitą gitarę, która powinna dobrze sprawdzić się w większości składów spod znaku mocniejszych brzmień.

Gitara nie należy do najbardziej uniwersalnych, nie o to jednak chodzi w przypadku instrumentów produkowanych jako sygnatury znanych gitarzystów. Tutaj otrzymujemy dokładnie to, czego można się spodziewać po gitarze firmowanej nazwiskiem jednego z najbardziej zasłużonych dla sceny metalowej gitarzystów, Kirka Hammetta.


konstrukcja: bolt-on
skala: 25,5"
korpus: lipa
gryf: klon
podstrunnica: palisander
znaczniki pozycji: trupie czaszki
profil gryfu: Extra Thin U
szerokość podstrunnicy przy blokadzie
strun
: 42 mm
progi: 24 XJ
osprzęt: czarny
klucze: ESP
mostek: Floyd Rose Special
przetworniki: ESP Designed
ALH-220N (gryf) i ALH200B (mostek)
przełącznik przetworników:
3-pozycyjny
regulatory: BRIDGE VOLUME, NECK
VOLUME, MASTER TONE
wykończenie: czarne, wysoki połysk


Sławomir Sobczak

Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
6
Wygoda:
5
Posłuchaj Testowany sprzęt
Dystrybutor