LTD AP-4 BLK

Rodzaj sprzętu: Gitara basowa

Pozostałe testy marki LTD
Testy
2017-11-29
LTD - AP-4 BLK

AP-4 i pięciostrunowy AP-5 to nowe modele gitar basowych, które w serii dołączyły do produkowanego wcześniej AP-204. Choć są wizualnie podobne, to różnią się od poprzednika użytymi gatunkami drewna, a także osprzętem.

Smukły korpus z głębokimi wcięciami i profilowanym tyłem wykonano z olchy. Szyjkę przykręcono sześcioma ustawionymi równolegle śrubami, osadzonymi w metalowych tulejach. Profil matowo wykończonego klonowego gryfu producent określa jako szczupłe U, siodełko główki ma 38 mm. Promień łuku hebanowej podstrunnicy wynosi 15,75” cala, mieści ona 22 progi w rozmiarze Extra Jumbo, czyli duże, wysokie, przy tym starannie oszlifowane i dopracowane na końcach. Pozycje oznaczono małymi markerami z masy perłowej, a z boku podstrunnicy jasnymi kropkami. Czarne klucze marki Grover mają niewielkie przekładnie olejowe. Małe, zgrabne kołki i motylki wraz z okrągłym dociskiem strun G1 i D2 tworzą idealne zestawienie z czarnym logotypem i oznaczeniem modelu.

Mostek marki Babicz to model Full Contact – bardzo solidna i nowatorska konstrukcja, w której całe siodełko opiera się na podstawie mostu a do regulacji akcji służy jego obrotowa część wewnętrzna. Dzięki temu powierzchnia styku siodełka z mostkiem jest około 50 razy większa niż w przypadku mostka o tradycyjnej budowie. Co za tym idzie, mostek jest wyposażony w większą ilość śrub niż zwykłe konstrukcje, gdzie na jedną strunę przypada śruba regulacji menzury i dwie małe do ustawienia wysokości siodełka. Tutaj regulacja wymaga najpierw poluzowania śrub, którymi dokręca się siodełka do podstawy mostka. Podobna procedura obowiązuje przy regulacji wysokości – siodełka należy odblokować śrubami kontrującymi – po lewej stronie patrząc od dołu – a następnie można je regulować śrubami po prawej, które powodują ich obrót w charakterystycznych kieszeniach. Mostki Babicz Full Contact są produkowane w różnych wersjach, także dla gitar elektrycznych i zyskują uznanie – ich użytkownikami są m.in. Billy Sheehan, Jeff Berlin, Dusty Hill i Billy Gibbons (ten ostatni ma zamontowany tego typu mostek w customowym Telecasterze).

Układ elektryczny składa się z aktywnych przetworników marki EMG – P przy gryfie i LJ przy mostku – zasilanych baterią 9 V zamontowaną pod odkręcaną płytką z tyłu korpusu, oraz pasywnej kontroli głośności, balansu przystawek i barwy za pomocą klasycznego filtru dolnoprzepustowego. Przetworniki są przymocowane do korpusu, pozostałe elementy układu elektrycznego mieszczą się na trójwarstwowej płytce ochronnej. Mroczny wygląd uzupełniają czarne metalowe gałki potencjometrów oraz zaczepy do paska.

Waga egzemplarza testowego to 3,8 kg – gitara jest zatem dość lekka, a przy tym wygodna – korpus przypomina basy typu Precision, jest jednak nieco mniejszy i zgrabniejszy. Szyjka jest smukła i dobrze wyprofilowana – wąska i zaokrąglona bliżej główki przywodzi na myśl Jazz Bass, bliżej korpusu jest spłaszczona w sposób charakterystyczny dla profilu typu U, niemniej jednak wygodna. Matowe wykończenie nie powoduje przyklejania się palców, końcówki progów są starannie wykończone, akcja niska – bas jest gotowy do gry właściwie zaraz po rozpakowaniu. Klucze pracują równo i pewnie, nie ma problemów z trzymaniem stroju. Mostek nie tylko wygląda znakomicie, ale też gwarantuje bezpieczną pracę prawej ręki – żadnych wystających śrub czy ostrych kantów. Trzeba się tylko przyzwyczaić do tego, że struny są w siodełkach osadzone głębiej niż zazwyczaj.

Solidne połączenie gryfu z korpusem oraz konstrukcja mostka zapewniają długie, pełne i wyrównane w pozycjach wybrzmienie. Dwucewkowy przetwornik przy gryfie ma dość silny sygnał i daje brzmienie z mocną podstawą, wyraźnym środkiem oraz oszczędną, niemniej jednak wyraźną górą pasma. Włączenie dwóch przetworników daje dźwięk nieco cichszy i z osłabioną średnicą. Przy mostku uzyskujemy brzmienie akcentujące wyższy środek i górę – takie, jakiego można się spodziewać po przetworniku typu jazz w tej pozycji. Przystawki EMG zdają się dobrze pasować do tego instrumentu – dają trzy zróżnicowane brzmienia charakteryzujące się precyzyjnym atakiem, detalicznością i selektywnością, co po części jest też zasługą hebanowej podstrunnicy.

LTD AP-4 to gitara która na pierwszy rzut oka może kojarzyć się z mrocznymi i ciężkimi klimatami – do tych niewątpliwie się nadaje, szczególnie pod względem brzmienia przystawki P. Oprócz tego jest to wygodny i uniwersalny bas, którym śmiało można grać też piosenki z krainy łagodności.

www.espguitars.com
www.sound-service.eu

Konstrukcja: bolt-on
Menzura: 34”
Korpus: olcha
Gryf: klon
Podstrunnica: heban
Progi: 21 Extra Jumbo
Klucze: olejowe Grover
Mostek: Babicz FCH-4
Elektronika: aktywne przetworniki EMG P, EMG LJ, pasywna kontrola VOLUME, BALANCE, TONE
Wykończenie: Black
Wynik testu
Wykonanie:
5.5
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
5.5
Wygoda:
5.5
Cena
4 689.00 zł
Dystrybutor
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
wrzesień 2017
Kup teraz