LTD Surveyor-414

Rodzaj sprzętu: Gitara basowa

Pozostałe testy marki LTD
Testy
2011-01-08

Za testowaną gitarą stoi słynna, japońska firma ESP, czyli Electric Sound Products, założona w 1975 roku w Tokio.

Po latach doświadczeń i ugruntowaniu swej pozycji na rynku hi-endowych instrumentów, w roku 1996 zdecydowała się powołać do życia markę LTD, która mogłaby dostarczać młodym muzykom gitary bardziej przystępne cenowo. Modele z oznaczeniami od 400 do 1000 produkowane są w Korei, a te najtańsze, z oznaczeniami poniżej 400 w Indonezji.

Oglądamy

Surveyor to bas o skali 34 cali adresowany do średniozaawansowanych muzyków. Korpus testowanej gitary wykonany został z jesionu, gryf o profilu „U” z klonu, a podstrunnica nosząca 21 progów extra jumbo z palisandru. Szerokość szyjki przy siodełku wynosi 38mm. Charakterystyczną cechą tego instrumentu jest zastosowanie markowego osprzętu i elektroniki. Na pokładzie znajdziemy licencjonowany mostek Wilkinsona z mosiężnymi siodełkami oraz klucze podpisane logiem ESP. Jednakże najważniejszym elementem jest tutaj elektronika, składająca się z przystawek EMG MMTW (pod mostkiem) i 35P4 (pod gryfem) oraz preampu EMG B-30 Rev-S z trzypasmową equalizacją. EMG MMTW to trzycewkowy (1× single-coil i 1× dual-coil) pickup oparty na magnesie ceramicznym, który został stworzony w oparciu o gitarową przystawkę EMG 89, jako bezpośredni zamiennik do basówek Music Mana. Można go przełączyć w tryb „single-coil” za pomocą mikroprzełącznika. Drugi z przetworników, EMG 35P4, składa się z dwóch cewek napędzanych magnesem ceramicznym. Uzupełnieniem przystawek jest wspomniany już preamp EMG B-30, którego trzypasmowa (BASS, MIDDLE, TREBLE) korekcja pozwala na dostrojenie pasma w zakresie +/- 6dB z centralnym, neutralnym położeniem gałki pośrodku skali. Bas LTD Surveyor-414 wychodzi z fabryki w kartonowym pudełku, a jedynym jego wyposażeniem jest komplet kluczy do regulacji.

Gramy

LTD Surveyor-414 robi zdecydowanie pozytywne wrażenie – lakier tworzy nieskazitelną, jednolitą taflę, sunburst wykonany jest równomiernie i w miłych dla oka odcieniach, przetworniki są idealnie wkomponowane w korpus, a gryf dokładnie z nim spasowany. Trochę gorzej jest z brzmieniem na sucho – struny odczuwamy jako sprężyste, ale jednocześnie barwie brakuje trochę życia – jest wyraźnie zmatowiona i pozbawiona skrajnych pasm, zupełnie jak w tańszych instrumentach. Co ciekawe, sytuacja odmienia się diametralnie po wpięciu Surveyora do wzmacniacza. Jak za sprawą magicznego pstryczka wiosło ożywa i dostaje rumieńców. Od razu widać, jak dużą rolę gra tu elektronika EMG, za pomocą której można ustawić szeroki wachlarz brzmień grawitujących wokół muzyki rockowej – od punk rocka (przy zawężeniu pasma na preampie), przez blues-rock (przy umiarkowanym otworzeniu dołu i ubarwieniu brzmienia efektem modulacyjnym) do najcięższych odmian metalu (przy dopaleniu brzmienia przesterem). Jedyne czego tu nie uzyskamy, to rasowego, dźwięcznego, szklistego w wyższym środku, funkowego Jazz Bassa. Niezależnie od ustawionej barwy, dominującą cechą w brzmieniu tego instrumentu jest sterylny, przycięty środek pasma. Zupełnie tak jakby na equalizerze ustawić uśmiech od ucha do ucha. Nie pomaga nawet podbijanie środka w gitarze, bo brzmienie staje się wtedy tylko bardziej druciane. Zupełnie zaskakujący jak na bas czterostrunowy jest natomiast najniższy rejestr. Bez trudu da się tu uzyskać charakterystyczny dla muzyki pop, sub-basowy „thump”. W skrajnych ustawieniach da się też symulować instrument akustyczny (vide końcówka ścieżki audio).

Podsumowanie

LTD Surveyor-414 to rzetelnie wykonany bas elektryczny, którego głównym atutem są dobrej klasy przystawki i preamp EMG. Z pewnością sprawdzi się w różnych sytuacjach i stylach muzycznych (z naciskiem na rockowe), ale metka do niego przypięta jest moim zdaniem nieco zbyt wysoka. Biorąc pod uwagę zastosowany w gitarze markowy osprzęt i elektronikę, można zaryzykować tezę, że to właśnie tu kryje się jakieś 50% wartości tego instrumentu.

Tekst: Krzysztof Inglik

DANE TECHNICZNE
korpus: jesion
szyjka: klon
podstrunnica: palisander
progi: 21 XJ
klucze: ESP
mostek: Wilkinson Licensed
pickupy: EMG MMTW, EMG 35P4
elektronika: EMG B-30 Rev-S
DOSTARCZYŁ Sound Service GmbH