LTD B-1004 SE Multi Scale

Rodzaj sprzętu: Gitara basowa

Pozostałe testy marki LTD
Testy
2017-03-03
LTD - B-1004 SE Multi Scale

Pierwsze, co zwraca uwagę po zerknięciu na bas LTD B-1004 SE Multi Scale, to nietypowe rozmieszczenie progów. Nie są one bowiem ułożone prostopadle do osi gryfu, lecz ukośnie. Żeby było jeszcze ciekawiej, próg zerowy jest ułożony pod kątem zbliżonym do 45 stopni! Jak grać na takim instrumencie? Sprawdźmy!

Nazwa Multi Scale jest oczywiście związana ze zróżnicowaną długością menzury (skali) poszczególnych strun. Struna najcieńsza dysponuje najkrótszą długością czynną, natomiast struna najgrubsza - najdłuższą. Dzięki temu zabiegowi producentowi udało się zoptymalizować siłę naciągu strun.

Korpus instrumentu wykonano z jesionu bagiennego i uzupełniono płytą wierzchnią z palisandru. Z tego samego materiału wykonano także podstrunnicę, na której nabito 24 progów w rozmiarze Extra Jumbo. Samo ułożenie progów jest najbardziej charakterystycznym elementem instrumentu, ponieważ - jak już wspomnieliśmy - mamy tu do czynienia ze zróżnicowanymi długościami czynnymi strun, która zawiera się w przedziale od 36,25" do 34". Gryf jest konstrukcją 5-częściową składają się z ułożonych naprzemiennie kawałków drewna Wenge i Bubinga. Gryf przykręcono do korpusu za pomocą sześciu solidnych wkrętów, a miejsce połączenia dodatkowo wyprofilowano, co pozwala na wygodny dostęp do wyższych pozycji.

Bas posiada wykończenie satynowe, które dodaje mu uroku i jednocześnie sprawia, że podczas gry ma się lepszy kontakt z instrumentem niż w przypadku basów pokrytych warstwą lakieru na wysoki połysk. Za mocowanie strun odpowiadają cztery niezależnie zaczepy Hipshot Solo tworzące razem mostek. Każdy z tych elementów jest przykręcony do korpusu i tworzy odrębną całość. Na główce znalazły się klucze marki Gotoh oraz płytka maskująca.

Za przetwarzanie sygnału odpowiadają dwa pickupy Nordstrand Big Splits (oczywiście ułożone pod kątem!), które zaprojektowano specjalnie dla konstrukcji typu Jazz Bass. Układ elektryczny uzupełnia 3-pasmowy korektor ABQ-3MS 3-band EQ. Gitara posiada także przełącznik umożliwiający załączenie bądź dezaktywowanie układu aktywnego oraz switch do wyboru zakresu pracy regulatora częstotliwości środkowych pomiędzy wartościami 400 lub 800 Hz. Całość uzupełniają regulatory VOLUME i BALANCE.

Bas daje pełny, ciepły ton, a dzięki rozbudowanemu układowi elektrycznego pozwala na uzyskanie szerokiego spektrum brzmień. Jeśli chodzi o wygodę gry, to trzeba sobie jasno powiedzieć, że praca z instrumentem tego typu wymaga przyzwyczajenia. Instrumentaliści przyzwyczajeni do tradycyjnych basówek mogą poczuć się to wyjątkowo nieswojo, co nie znaczy jednak, że nie warto zmobilizować się do poznania tego rozwiązania. W zamian może czekać na nas nagroda w postaci niespodziewanie dużej wygody gry.

Choć wybór instrumentu to rzecz jasna kwestia gustu, to musimy wspomnieć, że podczas zaledwie kilkudniowej obecności gitary LTD w redakcji nawet koledzy z dystansem patrzący na zakrzywione progi stwierdzili, że dzięki swojej specyficznej konstrukcji na tym instrumencie można grać sprawniej. Każdy, kto wziął gitarę do ręki był zdziwiony, jak dużo radości może dać gra na tak nietypowym instrumencie. Palce lewej ręki intuicyjnie układają się na gryfie, a wstępne opanowanie instrumentu przebiega dużo sprawniej, niż można by oczekiwać.

www.sound-service.eu

 

konstrukcja: bolt-on
skala: od 36,25" do 34"
korpus: jesion bagienny
płyta wierzchnia: palisander
gryf: 5-częściowy (Wenge, Bubinga)
podstrunnica: palisander
promień podstrunnicy: 400 mm
wykończenie: satynowe
mostek: Hipshot Solo (niezależne mocowanie dla
każdej strun)
klucze: Gotoh
przetworniki: 2x Nordstrand Big Splits
korektor: ABQ-3MS 3-band EQ


Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
6
Jakość / Cena:
6
Wygoda:
6
Dystrybutor