FULLTONE Supa-Trem

Rodzaj sprzętu: Efekty

Pozostałe testy marki FULLTONE
Testy
2009-03-04
FULLTONE - Supa-Trem

Ukryta w czarnej obudowie kostka Fulltone Supa--Trem wyróżnia się spośród innych efektów typu tremolo kilkoma szczegółami.

Przede wszystkim efekt Fulltone Supa-Trem składany jest ręcznie. Tak jak wszystkie efekty marki Fulltone posiada też - umieszczoną pod spodem, obok numeru fabrycznego i daty złożenia kostki w całość - własnoręczną sygnaturę właściciela firmy. Jest ona jednocześnie gwarancją jakości kupowanego egzemplarza. Podchodząc do sprawy odrobinę snobistycznie, można by uznać taką kostkę za pewien rodzaj luksusowego dobra. I słusznie! Efekty Fulltone montowane są bowiem z najwyższej jakości elementów elektronicznych. Praktyka pokazuje, że dobra renoma, jaką cieszą się efekty tej marki, jest jak najbardziej zasłużona i poparta niezawodnością ich funkcjonowania.

Z GÓRY I Z BOKU

Po wyjęciu efektu z pudełka nasz wzrok natychmiast przykuwają dwie czarne i wyjątkowo duże jak na podłogową kostkę gały regulacji, które są umieszczone na panelu przednim (tak, tak! - to, co służy do regulacji w Fulltone Supa-Trem, wypada nazwać raczej niedużymi gałami niż dużymi gałkami...). Pokrętła wspierane są od spodu przez trzy przełączniki nożne i dwie diody LED - czerwoną i zieloną.

Obudowa została wykonana z grubej, solidnej blachy, co sprawia, że urządzenie może wzbudzić sympatię potencjalnego nabywcy. Na przedniej ściance urządzenia znajdziemy standardowe gniazda sygnałowe IN i OUT oraz miejsce na podłączenie zewnętrznego zasilacza. Niestety nie jest on dołączony do efektu. Producent zaleca stosowanie zasilacza o napięciu 9V DC z negatywną polaryzacją. Alternatywnie efekt można zasilać także za pomocą baterii alkalicznej 9V.

Warto jeszcze wspomnieć o tym, że przełącznik uruchamiający efekt posiada połączenia typu true bypass, czyli w momencie, gdy urządzenie jest wyłączone, sygnał wędruje z wejścia do wyjścia, pomijając układ wewnętrzny.

DZIAŁANIE I FUNKCJE SPECJALNE

Prędkość modulacji Fulltone Supa-Trem można regulować za pomocą pokrętła RATE, natomiast drugim pokrętłem, opisanym jako MIX, możemy ustawić poziomy pomiędzy sygnałem podstawowym z gitary a tym, poddanym modulacji. Gdy skręcimy gałkę maksymalnie w lewo, słychać tylko dźwięk podstawowy, natomiast w prawym skrajnym ustawieniu słyszymy tylko sygnał po modulacji. Regulatory zarówno dla ustawienia tempa modulacji, jak i poziomów miksu działają bardzo liniowo. W tym momencie każdy odkryje zaletę zastosowania przez producenta wyjątkowo dużych nakładek na potencjometrach. Dzięki takim, a nie innym pokrętłom można osiągnąć większą precyzję przy wyborze obu regulowanych wartości.

Dwa umieszczone po bokach efektu przełączniki nożne służą do uruchomienia funkcji, dzięki którym obsługa Supa-Trem nie znudzi nam się po piętnastu minutach. Przełącznikiem SPEED możemy dwukrotnie zwiększyć prędkość modulacji w stosunku do ustawionej przy pomocy gałki MIX wartości tempa. Kolejne przełączenie SPEED spowoduje zwolnienie zmiany wartości amplitudy przemiatania tremola z powrotem o połowę. Oba tryby (szybki i wolny) działają w tym samym tempie. Za pomocą metronomu ustaliłem, że najwolniejszy przebieg lokuje się gdzieś w okolicach 65BPM. Górną granicę tempa modulacji trudno określić, gdyż w ustawieniu SPEED na maksimum mamy do czynienia po prostu z "drgającym" dźwiękiem.

Ulokowany po prawej stronie kostki przełącznik HARD/SOFT to droga do uzyskania kolejnego efektu specjalnego. Przełącznik pozwala nam wybrać, w jakim trybie ma działać tremolo. Tryb Soft to wersja łagodnej modulacji, która nawet w ustawieniu wartości MIX w pozycji maksymalnej brzmi jak najbardziej tradycyjnie i, można rzec, klasycznie. Ten rodzaj tremola nie przeszkadza gitarzyście w grze, a jedynie ubarwia czy może nawet uszlachetnia jego brzmienie. Po przełączeniu do trybu Hard modulacja przybiera formę ekstremalną i dźwięk w momencie najniższej amplitudy modulacji zanika zupełnie, aby za chwilę wypłynąć w głośnikach z pełną mocą. Ta wersja sprawdzi się jako efekt specjalny. Zresztą wielu muzyków stosuje to swoiste "drganie" dźwięku z powodzeniem w swoich gitarowych aranżach.

FINAŁ

Zalety Fulltone Supa-Trem to funkcjonalność kostki i ciepły rodzaj uzyskanego tremolo, o ile słowo "ciepły" można zastosować w stosunku do tego typu wibracji. Możliwość regulacji dodatkowych ustawień to faktycznie praktyczny suplement. Plusem jest to, że producent schował regulator poziomu sygnału wyjścia (VOLUME) w środku obudowy. Również tylko od środka mamy dostęp do regulatora poziomu nasycenia efektu tremolo (JUICE). Dzięki temu mamy z głowy dwa problemy dotyczące regulacji i możemy skupić się na grze. Efekt w stu procentach wykonuje to, czego się po nim spodziewamy.

Supa-Tremnie zrobi z naszych dźwięków tzw. zupy, a wręcz przeciwnie. W ustawieniu Hard falowanie sygnału jest wyraźne i przekonujące - w tej pozycji tremolo buja jak na statku w czasie burzy. W ustawieniu soft Fulltone Supa-Trem kołysze natomiast sygnałem niczym łagodny wietrzyk. Jeśli byłaby w tym wszystkim jeszcze możliwość nabicia tempa za pomocą przycisku nożnego, to wówczas mielibyśmy już ideał. Mimo to uważam, że szukając efektu tremolo zdecydowanie warto wziąć model Supa-Trem pod uwagę.

Osiągnięte w czasie testu wyniki pracy kostki lokują ją w rzędzie wśród najlepszych efektów tego typu. Produkt ten z pewnością godny jest polecenia.

Tomasz Hajduk

regulatory: RATE, MIX; przełączniki: SPEED, BYPASS, HARD/SOFT; tryby pracy: Hard, Soft; true bypass: tak;
zasilanie: 9V (bateria lub zasilacz zewnętrzny)


Wynik testu
Funkcjonalność:
5
Wykonanie:
6
Brzmienie:
6
Jakość / Cena:
5
Posłuchaj Testowany sprzęt