TECH 21 Boost Comp

Rodzaj sprzętu: Efekty

Pozostałe testy marki TECH 21
Testy
2016-09-19
TECH 21 - Boost Comp

Nowojorska marka Tech 21 obecna jest na rynku już od wielu lat i nieustannie pracuje nad tym, by sprostać wymaganiom muzyków poszukujących wysokiej klasy efektów gitarowych i basowych.

Zaprezentowany w zeszłym roku Boost Comp jest kolejnym stompboxem wpisującym się w powyższe standardy, łącząc dodatkowo w jednej obudowie bardzo użyteczny kompresor z oddzielnym obwodem podbicia boost.

Tech 21 Boost Comp umieszczony został w klasycznej dla marki, solidnej aluminiowej obudowie efektownie wykończonej w metalizowanym, pomarańczowo-rdzawym kolorze. W środku znalazły się dwa oddzielne układy - kompresor oraz booster, wykorzystujące w pełni analogową, opartą o tranzystory FET technologię, zapewniającą cieplejsze, bardziej transparentne i naturalne brzmienie.

Do obsługi kompresora służą cztery czarne gałki umieszczone w jednym rzędzie na górze obudowy - poziomu wyjściowego LEVEL, barwy TONE, stopnia kompresji COMPRESSION oraz wyższej góry PRESENCE z zakresu 2-3 kHz. Obie gałki korekcji są dosyć unikalnym rozwiązaniem, ponieważ TONE znajduje się za układem kompresji i odpowiada za górę bądź wyższy środek, a PRESENCE zlokalizowana jest w obwodzie przed kompresją, pozwalając na regulację klarowności i wyrazistości ataku w wyższym paśmie. Do załączania efektu służy prawy przełącznik na panelu.

Boost Comp jak nazwa wskazuje posiada na pokładzie również podbicie załączane lewym przełącznikiem nożnym, a umieszczona na środku gałka BOOST umożliwia płynne podbicie sygnału do 21 dB zupełnie niezależnie od kompresora. Efekt zasilany jest standardowo 9-woltowym zasilaczem bądź baterią umieszczoną w montowanej na zatrzask klapce na spodzie urządzenia. Całość uzupełnia ciche przełączanie z trybem buforowanego bypassu oraz umieszczone skrajnie po bokach gniazda - wejściowe o wysokiej impedancji, niskoimpedancyjne wyjściowe oraz zasilania 9V DC.

W PRAKTYCE


Wielu gitarzystów używa kompresora często do lekkiego dodania kompresji, przy której brzmienie staje się bardziej pełne, tłuste, a przy ataku pojawia się charakterystyczne, lekkie pompowanie w niższym środku. W większości sytuacji najistotniejsza jest jednak transparentność, gdzie słychać dobrze bazowe brzmienie, a sam kompresor brzmi po prostu "muzycznie". Z takiego zadania Boost Comp wywiązuje się bardzo dobrze, oferując przy minimalnym ustawieniu gałki kompresji w okolicach godz. 9:00 zdecydowane wzbogacenie barwy - wyczuwalna jest bardziej okrągła góra i tłusty środek, bez spadku dynamiki gry.

Przekroczenie kompresji poza godzinę 11:00 skutkuje już wyczuwalnym podbiciem wybrzmiewania i nieco mniej naturalnym wygaszaniem dźwięku w przypadku brzmiących akordów, jednak w dalszym ciągu przebiegi solowe bądź krótko grane figury akordowe mają ten muzyczny i analogowy charakter, który nie jest łatwo znaleźć w wielu podłogowych kompresorach.

Do dyspozycji mamy jeszcze dwie gałki korekcji pozwalające na nie mniej muzyczne kształtowanie końcowej barwy. Gałka TONE wpływa na okolice wyższego środka i ociepla po skręceniu w lewo, bądź wyostrza po prawej stronie skali barwę, a PRESENCE pozwala na dodanie iskrzącej, ale nie metalicznej góry pasma. Po skręceniu zmiękczamy barwę bez utraty klarowności zmniejszając np. efekt ataku kostki w struny. Umiejscowienie obwodów odpowiednio za i przed kompresją zapewnia niezwykle użyteczną i precyzyjną regulację brzmienia bardzo rzadko spotykaną w podłogowych kompresorach.

Na deser mamy jeszcze oddzielnie załączane podbicie Boost, cechujące się znakomitą transparentnością. W minimalnym ustawieniu nie słychać zmiany barwy bazowej, a po dodaniu brzmienie zyskuje więcej gainu i "szerokości" bez zmiany charakteru, co cechuje najwyższej klasy boostery. W połączeniu z pokładowym kompresorem Tech 21 Comp Boost oferuje niezwykle szerokie możliwości zarówno kształtowania czystej barwy, uzyskania hi- -gainowego podbicia, jak i dodania "soku" i sustainu do przesterowanego kanału wzmacniacza.

PODSUMOWANIE


Tech 21 Boost Comp to połączony w jednej obudowie wysokiej klasy regulowany booster z łatwym w obsłudze i bardzo muzycznie brzmiącym kompresorem, który sprawdzi się w wielu sytuacjach - od delikatnego wzbogacenia barwy instrumentu, zarówno gitary jak i basu, po analogową w charakterze, mocniejszą i jednocześnie transparentną kompresję z szerokimi możliwościami regulacji niuansów brzmieniowych.

www.sound-service.eu
www.tech21nyc.com

 

Konstrukcja: analogowa, FET
Regulacja: LEVEL, COMPRESSION, PRESENCE
(przed kompresją), TONE (za kompresją), BOOST
(do 21 dB)
Gniazda: IN (1MOhm), OUT (1kOhm), 9V DC
Przełączniki: BOOST, COMP
Zasilanie: 9V DC


Wynik testu
Funkcjonalność:
6
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5
Dystrybutor