TECH 21 Richie Kotzen RK5

Rodzaj sprzętu: Efekty

Pozostałe testy marki TECH 21
Testy
2015-08-27
TECH 21 - Richie Kotzen RK5

W ofercie Tech 21 znaleźć można całą paletę klasowych, podłogowych efektów gitarowych, jednak ostatnio nie mniejszą popularnością wśród gitarzystów cieszą się kompaktowe konstrukcje łączące w małej obudowie kilka najpotrzebniejszych stompboxów, które mogą w sytuacjach awaryjnych (i nie tylko) z powodzeniem zastąpić sporo większe i cięższe pedalboardy.

Tegoroczną nowością jest model RK5, będący sygnowaną przez Richiego Kotzena przeprojektowaną wersją zgrabnego i funkcjonalnego mini-pedalboardu Fly Rig 5. Richie z uwagi na sporą ilość koncertów jest idealnym kandydatem do posiadania takiego urządzenia, i od dłuższego czasu na scenie gitarzysty można było zauważyć prototypowy model obecnego tu RK5.

Tech 21 wspólnie z artystą zmodyfikował Fly Rig 5, zamieniając pedał overdrive Plexi na sygnowany przester Richiego - Tech 21 OMG. Umieszczony w solidnej, aluminiowej obudowie RK5 jest istotną częścią brzmienia gitarzysty i oddaje do dyspozycji 4 znane już sekcje: DLA, SansAmp, OMG i Boost, z których druga OMG, patrząc od prawej strony, jest oparta na sygnowanym pedale Tech 21 OMG artysty.

Bardzo kompaktowa obudowa wykończona w czerwonym odcieniu ma wymiary 292x64x32 mm, pozwalające zmieścić RK5 w futerale czy kieszeni pokrowca gitary. Ważący 0,5 kg mini-pedalboard zasilany jest dołączonym zasilaczem 12V DC, który dzięki automatycznemu przełączaniu może pracować z napięciem od 100 do 240 V. Na tylnej ściance znalazły się gniazda wejścia i wyjścia oraz zasilania.

Tradycyjnie już po włączeniu poszczególnych sekcji zapalają się efektownie prezentujące się, kolorowe potencjometry - niebieskie dla delay'a, bursztynowe dla preampu SansAmp i czerwone dla sekcji OMG i Boost. Patrząc od prawej strony i idąc zgodnie z kierunkiem umiejscowienia efektów pierwszy w łańcuchu znajduje się booster z dedykowanym przyciskiem BOOST, pozwalający na płynną regulację podbicia do 21 dB. Zaraz za nim umieszczono w zasadzie najważniejszy dla całości overdrive OMG, który odpowiada za sygnowane brzmienie Richiego. Mamy tu gałki LEVEL, TONE i DRIVE, z których środkowa służy do regulacji góry, a w zasadzie jej zmniejszania. Maksymalna pozycja wyznacza tu miejsce "zerowe" korekcji, w większości efektów znajdujące się w środku skali. TONE pozwala na zmniejszenie w barwie najwyższego pasma bez utraty środka lub zamulenia całości.

Centralną część zajmuje analogowy symulator wzmacniacza i kolumny SansAmp, oddający do dyspozycji regulatory LEVEL i GAIN, 3-zakresową sekcję korekcji HIGH, MID, LOW oraz emulację sprężynowego pogłosu opartą na stompboxie Tech 21 Boost RVB. Ostatni w łańcuchu delay DLA udostępnia standardową regulację poziomu, ilości odbić i czasu (w zakresie od 28 do 1000 ms), rozbudowaną o pokrętło DRIFTS dodające do powtórzeń charakterystycznej modulacji.

Richie na scenie traktuje RK5 jako w pełni funkcjonalny pedalboard, oferujący najpotrzebniejsze dla gitarzysty stompboxy - dwa poziomy gainu oraz klasowy delay. Tech 21 RK5 bardzo dobrze sprawdza się wpięty do lampowego wzmacniacza. Od razu słychać jakość zarówno transparentnego podbicia jak i sygnowanego pedału OMG. Oba efekty działają niezależnie, więc pod nogą mamy rasowy overdrive oraz booster, którym możemy dopalić zarówno sam kanał wzmacniacza jak i dodać gainu do kostki OMG. Bez problemu uzyskamy tu lekki overdrive, nasycony blues-rockowy crunch, jak i mocny, hi-gainowy drive. OMG oferuje grube, tłuste, otwarte brzmienie o znakomitych harmonicznych. Barwa jest bardziej nasycona i agresywna w porównaniu do modułu Plexi znanego z poprzedniego Fly Riga.

Gałką TONE ustawimy bardziej miękką, solową górę bez jednoczesnej utraty klarowności. W tej konfiguracji całość dopełnia delay z funkcją Tap Tempo, oferujący ciepłe brzmienie analogowych konstrukcji, gdzie kolejne powtórzenia są coraz ciemniejsze. Gałka DRIFT powoduje, że w odbiciach pojawia się taśmowa modulacja, która trzeba przyznać dodaje bardzo ciekawego charakteru, od subtelnego do mocno oscylującego brzmienia przy końcu skali. Tech 21 RK5 dzięki pokładowemu preampowi SansAmp z symulacją kolumny może być bezpośrednio włączony do PA lub stołu mikserskiego, co pozwala na użycie go jako pełnego zestawu scenicznego lub ćwiczeniowego. Preamp oferuje 'fenderowskie' w charakterze, podbarwione lekko w niższym środku czyste brzmienie.

Po odkręceniu gałki DRIVE w barwie pojawia się plastycznie reagujący na atak lekki crunch, a po dodaniu sekcji OMG i Boost uzyskamy cały przekrój dynamicznych przesterowań o długim sustainie. Sekcję uzupełnia rasowy, vintage'owy pogłos umieszczony w łańcuchu równolegle do delay'a DLA i szkoda tylko, że nie możemy użyć go bez aktywowania preampu SansAmpa, który wpięty w wejście wzmacniacza trochę zbyt mocno koloryzuje brzmienie.

Tech 21 Fly RK5 to bardzo funkcjonalny, mały pedalboard, posiadający na pokładzie obok klasowego delay'a i preampu SansAmpa transparentne i regulowane podbicie oraz wbudowany overdrive OMG, w dużej mierze odpowiadający za sceniczne brzmienie Richiego Kotzena - tu usatysfakcjonowani na pewno będą zarówno miłośnicy naturalnych, wzorowo reagujących na artykulację barw vintage jak i bardziej nowoczesnych klimatów w stylu blues-rock-fusion.

www.soundservice.de
www.tech21nyc.com

 

preamp: analogowy SansAmp z symulacją
kolumny
efekty: regulowany BOOST, OMG,
Reverb, Delay DLA
gniazda: INPUT, OUTPUT, DC
zasilanie: 12V (zasilacz w zestawie)


Wynik testu
Funkcjonalność:
5
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5
Dystrybutor