DIMARZIO The Angel DP230

Rodzaj sprzętu: Akcesoria

Pozostałe testy marki DIMARZIO
Testy
2012-05-14
DIMARZIO - The Angel DP230

Powołana do życia już ponad 40 lat temu amerykańska firma DiMarzio jest jednym z największych i najbardziej rozpoznawalnych na świecie producentów pickupów do gitar elektrycznych, a jej niezwykle bogaty asortyment obejmuje też kilka pozycji przystawek do gitar akustycznych.

Od dłuższego czasu firma ta pracowała nad koncepcją takiego przetwornika magnetycznego, który oddałby w jak najlepszy sposób naturalne brzmienie gitary akustycznej i jednocześnie odwzorowałby dynamikę gry oraz błyskawiczną odpowiedź na dźwięk wydobywający się ze strun. The Angel, zaprezentowany w 2010 roku, ma sprostać tym kryteriom, łącząc walory brzmieniowe z ponadprzeciętnym "czuciem" instrumentu.

Budowa


The Angel o symbolu DP230 jest przetwornikiem magnetycznym przeznaczonym do montażu w otworze rezonansowym gitary akustycznej z metalowymi strunami. Pickup najlepiej generuje sygnał pochodzący ze strun typu Bronze, ale bez problemu radzi sobie też ze standardowymi, stalowymi strunami. Minimalna wielkość otworu rezonansowego gitary powinna wynosić 89 mm (3,5"). Do budowy przetwornika, którego rezystancja wynosi 1,66 kOhm, zastosowano magnes Rare Earth. Sześć nabiegunników, których odległość od strun możemy regulować dołączonym kluczykiem imbusowym, ładnie komponuje się ze lśniącą obudową w brązowo-pomarańczowym kolorze typu Tortoise, która imponująco wygląda zamontowana w instrumencie.

W obudowie przetwornika znajduje się wejście minijack, do którego podłączamy przewód wyprowadzający sygnał. W zestawie otrzymujemy 3,5-metrowy przewód mały/duży jack, którym możemy na szybko podłączyć przetwornik ze wzmacniaczem. Niestety przy tym rozwiązaniu musimy przewód poprowadzić na zewnątrz gitary przez otwór rezonansowy, co może czasami być niezbyt komfortowe. Dołączone gniazdo typu jack, montowane wewnątrz gitary w miejscu zaczepu na pasek, rozwiązuje ten problem. Instalacja samego przetwornika jest niezwykle prosta, a montaż gniazda instrumentalnego również nie powinien sprawić większych problemów.

Brzmienie


Pickup zamontowałem w gitarze o pełnym rozmiarze jumbo z cedrową płytą wierzchnią. Większość systemów nagłośnieniowych gitar akustycznych łączy najczęściej przetworniki piezo z mikrofonem pojemnościowym, osiągając całkiem niezłe rezultaty. Przetworniki magnetyczne do gitar akustycznych stosowane są rzadziej, mają też nieco inne brzmienie, ale ich niewątpliwą zaletą jest łatwość montażu. Przetwornik nie ma wbudowanego preampu, więc potrzebujemy wzmacniacza akustycznego lub zewnętrznego przedwzmacniacza. The Angel cechuje się bardzo dobrą dynamiką i odwzorowaniem artykulacji. Tu możemy poczuć niemal każdy niuans, co nie zawsze jest normą w przypadku przetworników piezo. Oczywiście nie uświadczymy tu najwyższej klasy studyjnego brzmienia gitary akustycznej, bo do tego potrzebny jest bardzo dobry mikrofon pojemnościowy.

Zdecydowanie czuć "magnetyczne" brzmienie pickupu, który zaskakująco dobrze przenosi charakter drewna gitary. Barwa kojarzy się z gitarą jazzową o bardzo akustycznym charakterze i poszerzonym paśmie. Po zdjęciu góry brzmienie zbliża się do gitar typu archtop. Najlepiej wypadają tu zagrywki solowe oraz akordowe grane palcami. Pickup dodaje akustycznej barwie dynamiki i jazzowego, ciepłego środka, dzięki czemu doskonale przebija się podczas gry. Grane kostką typowe bite akordy brzmią bardzo ciekawie, chociaż tu już pickupy piezo brzmią bardziej klasycznie, mając więcej góry i mniej środka. Zdecydowanie odczuwalna jest bardzo dobra klarowność i odseparowanie dźwięków każdej ze strun. Poprzednio w otworze znajdował się przetwornik magnetyczny Fishman Rare Earth, który w porównaniu z The Angel miał brzmienie trochę ciemniejsze i nie tak klarowne w akordach. The Angel przy dynamicznym i ładnym środku ma lekko zwiększoną górę, dzięki której akordy brzmią niemal pełnym, akustycznym pasmem.

Także częstotliwości basowe brzmią bardzo soczyście, a szarpnięta struna ma mocny i sprężysty klang. Niewątpliwą zaletą jest też niesprzęganie się instrumentu podczas gry na scenie. DiMarzio oferuje też zestaw The Angel System połączony z przetwornikiem piezo Shadow Nanoflex oraz małym preampem, wbudowanym w gniazdo jack. Rozwiązanie to pozwala cieszyć się zaletami obu rozwiązań, które możemy miksować w dowolnych proporcjach.

Podsumowanie


Nowy przetwornik magnetyczny DiMarzio The Angel jest bardzo wygodną w montażu opcją nagłośnienia gitary akustycznej oferującą oryginalny design i wyrównane, akustyczne brzmienie. Pickup jest bardzo dobrą propozycją dla muzyków szukających dobrej, akustycznej barwy połączonej z oryginalnym, bardzo dynamicznym brzmieniem solowym o ciepłym, lekko jazzowym charakterze, które pozwoli na jeszcze lepsze wyeksponowanie niuansów artykulacyjnych.


magnes: Rare Earth
rezystancja: 1,66 kOhm
kolor: Tortoise
Piotr Szarna

Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5