DIMARZIO D Activator DP220 i AT-1 DP224

Rodzaj sprzętu: Akcesoria

Pozostałe testy marki DIMARZIO
Testy
2010-07-16
DIMARZIO - D Activator DP220 i AT-1 DP224

Już sama nazwa firmy mówi wszystko, bowiem jeśli chodzi o przetworniki gitarowe, a w szczególności humbuckery, DiMarzio jest najbardziej znanym producentem pickupów na świecie.

Mimo kilkudziesięciu dostępnych modeli przetworników różniących się znacząco brzmieniem czy poziomem sygnału firma wciąż poszerza swoją ogromną ofertę o coraz to nowsze przystawki, by pomóc gitarzystom w znalezieniu wymarzonego brzmienia. Przykładem tego są testowane w tym miesiącu dwa humbuckery: AT-1 (Andy Timmons Model) oraz D Activator - przeznaczone do montażu w pozycji przy mostku gitary.

BUDOWA


Andy Timmons to niezwykle popularny ostatnio gitarzysta, który prezentuje najlepsze chyba połączenie wirtuozerii, muzykalności i wszechstronności stylistycznej popartej dodatkowo wspaniałym brzmieniem gitary. Od 2001 Andy grał na specjalnie nawijanym dla niego humbuckerze, który montowany był tylko w sygnowanych jego nazwiskiem gitarach Ibaneza. Firma DiMarzio, dostrzegając niezwykły potencjał i popularność muzyka, dołączyła do swej oferty model sygnowany jego nazwiskiem. AT-1 zbudowany jest na magnesie AlNiCo5 i oparty na technologii klasycznego przetwornika typu PAF. Mamy tu jednak zwiększony sygnał wyjściowy do 320mV oraz rezystancję 16,5k?, poza tym zwiększone zostały też częstotliwości środkowe i basowe. Charakterystyka częstotliwości przedstawiana w specyfikacji DiMarzio wynosi 5,5 dla tonów wysokich oraz 8 dla środka i basu. Pickup ma wyprowadzenie czterożyłowe, dzięki czemu możemy korzystać z opcji rozłączenia cewek i pracy w trybie single-coil, możliwa jest też regulacja wysokości nabiegunników jednej z cewek.

DiMarzio D Activator to pickup oparty na magnesie ceramicznym i mający z założenia posiadać cechy aktywnych przetworników z jednoczesnym wyeliminowaniem ich wad. Konstrukcja ta zapewnia bardziej naturalne, potężne brzmienie, lepszą dynamikę i oczywiście pozbycie się baterii. Poziom sygnału na poziomie 470mV pozwala spodziewać się niezłego kopa i określa przeznaczenie pickupu do mocnych, przesterowanych brzmień. Tu również zastosowano wyprowadzenie czterożyłowe, dające możliwość rozłączenia cewek. Charakterystyka częstotliwości wynosi 6,5-6-6 (odpowiednio tony wysokie-środek-bas), a rezystancja 11,4k?. Oba testowane przetworniki mają kolor czarny, ale oczywiście firma umożliwia wybór wielu wersji kolorystycznych.

BRZMIENIE


Przetwornik DiMarzio AT-1 cechuje się niezwykłą klarownością i dynamiką, a całkiem spory poziom wyjściowy powoduje, że idealnie odnajduje się w szeroko pojętych soundach rockowych. Zwiększony poziom basu zapewnia odpowiednio ciepłe brzmienie, a charakterystyczny dla brzmienia Andy’ego zwiększony środek zapewnia bardzo dobre wyważenie częstotliwości - dźwięk jest czytelny nawet na dużym przesterowaniu. Przy mniejszych przesterach bardzo ładnie wybrzmiewają rozłożone akordy, nie ma żadnego problemu z ukręceniem bluesowych brzmień, szczególnie przy odłączeniu jednej z cewek. O nasyconych, selektywnych rockowych barwach nie muszę chyba wspominać. Reakcja na operowanie potencjometrem VOLUME gitary jest bardzo dobra, pickup ten doskonale współpracuje również z przetwornikami typu single-coil.

D Activator to już nieco inna bajka. Stworzony do zdecydowanie ciężkich brzmień pickup - przy tak wysokim poziomie wyjściowym - zaskakuje bardzo czytelnym brzmieniem i dynamiką niespotykaną przy przetwornikach aktywnych. Mocny atak kostką nie powoduje spłycenia dźwięku, bardzo dobra jest też reakcja na gałkę VOLUME gitary, co nie jest takie oczywiste przy high-gainowych przystawkach, a już szczególnie przy konstrukcjach aktywnych. Daje się zauważyć przewaga wyższych częstotliwości, ale można tu ustawić naprawdę potężne brzmienie, które pozbawione jest zarówno nadmiaru "mulących" basów, jak i nieprzyjemnej góry przy jednocześnie bardzo dobrej zawartości wyższych harmonicznych. Ciężkie, metalowe riffy niemal same wydobywają się na kanale przesterowanym wzmacniacza. D Activator doskonale sprawdzi się także w muzyce rockowej, co czyni go bardzo uniwersalną, high-gainową konstrukcją.

PODSUMOWANIE


Oba przetworniki to bardzo udane i uniwersalne konstrukcje. DiMarzio Andy Timmons Model, stworzony do muzyki rockowej, pozwala zbliżyć się do brzmień znanych z nagrań tego wspaniałego gitarzysty i bez żadnego problemu poradzi sobie także w innych gatunkach muzycznych jak blues czy fusion. D Activator w pełni zasługuje na swoją nazwę, zostawiając pickupy aktywne w tyle i pozwalając cieszyć się bardzo mocnymi (i nie tylko), nasyconymi brzmieniami gitarowymi o nieosiągalnej dla przetworników aktywnych dynamice.

 

Piotr Szarna

Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
6
Jakość / Cena:
6