DIMARZIO PAF Pro DP151

Rodzaj sprzętu: Akcesoria

Pozostałe testy marki DIMARZIO
Testy
2009-03-06
DIMARZIO - PAF Pro DP151

Nie ma chyba gitarzysty, który nie słyszał o firmie DiMarzio. Ze świecą też szukać muzyka, który choć raz nie miał w swojej gitarze przynajmniej jednego przetwornika tej firmy.

Co tu dużo mówić - jest to najbardziej znana na świecie firma produkująca profesjonalne przetworniki gitarowe. Świadczą o tym nie tylko powyższe słowa, ale takie nazwiska, jak Joe Satriani, Steve Vai, John Petrucci czy Paul Gilbert, których to brzmienie przez całe dekady oparte było, i jest w dalszym ciągu, na tych pickupach.  Prezentowany przetwornik DiMarzio PAF Pro DP151 jest jednym z najbardziej uznanych modeli z bogatej oferty firmy.

BUDOWA 

PAF Pro, który swoją premierę miał w 1986 roku, powstał w okresie, kiedy świat gitarowy zaczął fascynować się high-gainową technologią, a przypominające lodówki systemy efektów typu rack stosowane były coraz częściej przez wirtuozów gitary tamtych czasów.

Konstrukcja klasycznego humbuckera typu PAF poddana została modyfikacjom, aby spełnić wymagania gitarzystów, którzy potrzebowali brzmień bardziej nowoczesnych. Oparty na magnesie AlNiCo 5 PAF Pro ma zwiększony sygnał wyjściowy do 300mV oraz rezystancję 8,4kOhm.

Pickup ma wyprowadzenie 4-żyłowe, dzięki czemu możemy korzystać z opcji rozłączenia cewek i pracy w trybie single-coil. Za pomocą kluczyka imbusowego możemy regulować też wysokość nabiegunników jednej z cewek. By zapewnić jeszcze lepszą pracę z mostkami o nieco większym rozstawie strun (np. Floyd Rose), przetwornik dostępny jest w lekko poszerzonym rozmiarze F-Spaced. Warto wspomnieć, że producent oprócz wszechobecnego czarnego i białego koloru oferuje swoje pickupy w kilkunastu innych wersjach kolorystycznych.

WRAŻENIA Z GRY 

Jeśli chodzi o poziom sygnału, to pickup należy zaliczyć do kategorii midgain. Nie jest to na pewno demon do deathmetalowych riffów, ale 300mV potrafi dostarczyć też bardzo nasyconych i mocnych brzmień rockowych. Kwestia tylko odpowiednio przesterowanego kanału wzmacniacza lub użycia dopalenia w kostce. Dzięki temu, że sygnał wyjściowy nie jest bardzo wysoki, brzmienie jest bardzo klarowne, dynamiczne i bardzo dobrze wyczyszcza się za pomocą potencjometru głośności gitary.

DiMarzio PAF Pro DP151 znany jest z charakterystycznego wyraźnego środka, który może przypominać brzmienie pedału wah-wah zatrzymanego gdzieś w okolicach połowy. Oczywiście efekt ten jest bardzo subtelny i moim zdaniem dodaje oryginalnego, ciekawego charakteru do barwy gitary, szczególnie w pozycji przy mostku. W tej pozycji pickup doskonale sprawuje się też przy pracy z przetwornikami typu single-coil.

PAF Pro ma też dosyć jasną górę, dzięki czemu dźwięk jest czytelny i dobrze przebija się w barwach solowych. W pozycji przy gryfie pickup sprawdza się jeszcze lepiej - można tu łatwo uzyskać ciepłe, niemal jazzowe, czyste barwy z bardzo ładną charakterystyczną górą. Nie ma też problemu - odpowiednio operując potencjometrem VOLUME gitary - by usłyszeć tu zarówno śpiewne, rockowe brzmienie solowe, jak i ciepłe bluesowe, lekko przesterowane barwy, które przy pracy tylko jednej cewki przetwornika zyskują niemal typowy "fenderowski" charakter.

PODSUMOWANIE

Obudzony i zapytany w nocy o nazwę jakiegoś przetwornika firmy DiMarzio bez wątpienia wymieniłbym PAF Pro. Oczywiście znam ich dużo więcej, jak choćby Evolution czy starszy Tone Zone, ale cenię sobie zarówno oryginalne brzmienie, jak i możliwość wyciśnięcia z jednego pickupu kilku rasowych barw. DiMarzio PAF Pro DP151 spełnia doskonale te wymagania i od kilku ładnych lat zamontowany jest w moim Stracie w pozycji przy mostku, a konkurencję naprawdę miał niemałą.

Mimo upływu lat DiMarzio PAF Pro ciągle używany jest przez bardzo wielu znanych gitarzystów, którzy podkreślają jego uniwersalność i walory brzmieniowe oraz możliwość montażu w obu pozycjach (mostek i gryf) instrumentu.

Piotr Szarna

magnes: AlNiCo 5; sygnał wyjściowy: 300mV; rezystancja: 8.4kOhm; wyprowadzenia: 4


Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
6
Jakość / Cena:
6