LTD Arrow-NT Arctic Metal

Rodzaj sprzętu: Sprzęt

Pozostałe testy marki LTD
Testy
Piotr Szarna
2021-09-29
LTD - Arrow-NT Arctic Metal

Debiutująca w 2018 roku seria LTD Black Metal stała się jedną z najpopularniejszych kolekcji gitar marki, nic więc dziwnego, że ESP podjęło decyzję o wykorzystaniu tej samej koncepcji, tym razem jednak w śnieżnej, arktycznej bieli.

Seria LTD Arctic Metal obejmuje na początek pięć modeli o czterech różnych kształtach - Arrow-NT, EC, M-HT, Phoenix oraz barytonowy M-7BHT - wszystkie w satynowym, białym wykończeniu Snow White Satin oraz z pojedynczym przetwornikiem EMG 81TW, który ma dostarczyć masywnego, metalowego przesteru. U nas w teście sprawdzimy pierwszy z wymienionych instrumentów, efektowną „strzałkę” LTD Arrow-NT

BUDOWA

Człon Metal w nazwie serii i pojedynczy, aktywny przetwornik nie pozostawia wątpliwości co do przeznaczenia serii, a białe wykończenie zaostrza tylko bardziej apetyt. Gitara zgodnie z nazwą to zmodyfikowany kształt V-ki znany już z innych modeli Arrow ESP/E-II/LTD. Zarówno kształt korpusu jak i krawędzie zostały tu ciekawie wyprofilowane – top jest płaski w centralnej części i posiada wyraźne ścięcia biegnące wzdłuż ramion instrumentu.

Ostre krawędzie kontrastują z zaokrąglonym wycięciem ciągnącym się od końca dolnego ramienia instrumentu aż do zaczepu paska. To zaokrąglenie pozwala też na oparcie gitary na udzie i wygodniejszą grę w pozycji siedzącej. Powyżej na krawędzi wpasowano czarne gniazdo wejściowe. Mahoniowy korpus łączy się poprzez konstrukcję neck-thru z przechodzącym przez środek, trzyczęściowym, klonowym gryfem o profilu Thin U – całość wykończono satynowym lakierem w arktycznej bieli pokrywającym też szyjkę z tyłu. Miejsce przejścia jest mocniej wyprofilowane, co pozwala na lepszy dostęp do najwyższych pozycji podstrunnicy.

Tę wykonano z niemal czarnego hebanu macassar, którego powierzchni nie zaburzają żadne znaczniki – orientację ułatwiają umieszczone na bocznej krawędzi, świecące w ciemności kropki. Nowością w serii Arctic Metal są progi ze stali nierdzewnej, zapewniające łatwiejsze podciąganie czy wibrato, oraz znacznie większą odporność na ścieranie – mamy ich tu 24 w słusznym rozmiarze XJ, czyli Extra Jumbo. Na ostro zakończonej główce zamontowano 42-milimetrowe siodełko oraz sześć czarnych, blokowanych kluczy LTD. Jej białą powierzchnię otoczoną czarną obwódką, poza zaślepką otworu pręta zdobi czarne wypukłe logo marki.

Osprzęt dopełnia czarny mostek Tonepros TOM ze strunami przechodzącymi przez korpus. Gitarę wyposażono w pojedynczy, aktywny przetwornik EMG 81TW w białej obudowie, obsługiwany i potencjometrem głośności z funkcją push-pull, rozłączającą cewki. Unikalna konstrukcja EMG81TW pozwala na rozłączanie cewek i wykorzystuje dwa preampy – jeden dla humbuckera, i jeden dla opcji singla. Układ dopełnia umieszczony za potencjometrem przełącznik ‘kill switch’ EMG TKO. LTD Arrow-NT Arctic Metal posiada menzurę 25,5” (648 mm) i opuszcza fabrykę z założonymi strunami D'Addario XL110 (10-46).WRAŻENIA

Sam kształt Arrow w wersji ESP/LTD robi wrażenie, korpus ma szerzej rozstawione ramiona, ścięcia krawędzi nadają większej dynamiki i drapieżności, a w białym satynowym wykończeniu całość nabiera elegancji, choć nie traci nic z metalowego charakteru. Wspomniane wcześnie, zaokrąglone wcięcie pozwala wygodnie grać na siedząco, podczas gry w pozycji stojącej gitara jest też dobrze wyważona. Gryf Thin U zgodnie z nazwą zapewnia wyjątkową wygodę, 42 mm szerokości na siodełku, smukłą podstrunnicą z hebanu oraz progi Stainless zwiększają jeszcze komfort gry dla lewej dłoni.

O niskiej akcji strun nie trzeba już chyba wspominać. Na pewno trzeba przyzwyczaić się do tego kształtu, ale ergonomia stoi tu na najwyższym poziomie. Blokowane klucze w połączeniu ze stałym mostkiem gwarantują idealne trzymanie stroju, dodatkowo bez problemu możemy szybko przestroić gitarę niżej, chociażby do drop D, a po zmianie strun na grubsze świat niskich dźwięków stoi przed nami otworem – tu już mamy wybór czy robimy setup do gry bardziej solowej, czy do ciężkich, obniżonych riffów. Wykonanie i detale wykończenia LTD Arrow Arctic Metal to wyższa półka znana z modeli Deluxe.

BRZMIENIE

Pierwsze dźwięki na sucho oznajmiają o bardzo ładnym rezonansie oraz długim i równym wybrzmieniu – przy konstrukcji neck-thru, dobrym drewnie oraz stałym mostku TonePros nie może być inaczej. Basowe struny są sprężyste i stabilne, wiolinowe dynamicznie oddają atak i energię, sprawdźmy więc co potrafi pokładowy EMG. Wersja 81TW to klasyczny EMG 81 rozbudowany o możliwość rozłączenia cewek – nie jest to zwykłe odłączenie połówki pickupu, ale raczej dwa single w jednej obudowie, dzięki czemu barwa pojedynczej cewki jest dynamiczna i okrągła, wspierana dodatkowo przez inny obwód preampu. Obecność tylko jednego, aktywnego pickupu dobitnie mówi o przeznaczeniu gitary, dlatego zaczniemy od kanału przesterowanego.

Tu LTD Arrow-NT Arctic Metal odzywa się bez niespodzianek, dokładnie tak jak byśmy oczekiwali od metalowego wiosła z mocnym humbuckerem. Brzmienie w riffach jest agresywne i dynamiczne w dole, palm muting jest zwarty i klarowny, środek ładnie zaznaczony, góra przy mocnym gainie nie jest zapiaszczona – klasyka metalowego soundu, do której przyzwyczaiły już EMG81. W dobrze rezonującym korpusie, jakim jest LTD Arrow, nic więcej nie potrzeba. Niski dół jest ładnie zdefiniowany i perkusyjny przy tłumieniu, przy obniżeniu struny do D słychać, że gitara znakomicie poradzi sobie też w niskim rejestrze.Równie dobrze całość wypada przy solowych przebiegach, sustain się nie kończy, a harmoniczne z łatwości wydobywane są w zależności od ataku kostki. Co ważne, preamp EMG oferuje też niskie szumy, co jest bardzo przydatne w high-gainowych ustawieniach. W metalowym obszarze Arrow Arctic Metal sprawdza się wyśmienicie, a pod ręką mamy jeszcze pracę singla oraz kill switch. Ten drugi daje sporo zabawy i działa wzorowo. Rozłączenie cewek wprowadza ostrzejsze w górze brzmienie singla, które po zdjęciu gainu wypada zaskakująco stratowo, z iskrzącą prezencją i tłustym środkiem. Dzięki temu rozwiązaniu mamy też do dyspozycji ciekawe barwy crunch jak i ładną barwę podkładową do akordowych arpeggio. Po dodaniu lekkiej kompresji odnajdziemy tu nawet całkiem niezłe barwy w country’owym stylu.  Włączenie pełnego humbuckera i kanału drive przypomina też błyskawicznie o metalowym rodowodzie – brzmienie jest masywne, agresywne i selektywne, bardzo dobrze reaguje też na dynamikę gry.  

PODSUMOWANIE

LTD Arrow-NT Arctic Metal pokazuje, że nowa seria będzie bardzo udaną linią gitar przeznaczonych do mocnego, metalowego brzmienia. Efektownie prezentujące się białe wykończenie dopełniają bardzo ciekawe kształty instrumentów, jakość wykonania stoi na wysokim poziomie, a pokładowy pickup EMG81TW zadowoli wybrednych gitarzystów operujących w high-gainowych klimatach, dodając też dzięki rozłączaniu cewek kilka singlowych barw czystych i crunch.

+ masywne, zwarte w dole i dynamiczne brzmienie przesterowane, dodatkowe barwy singlowe, jakość wykonania, efektowny i oryginalny wygląd, wygoda gry
- brak

INFORMACJE

konstrukcja: neck-thru-body
korpus: mahoń
gryf: klon (3-częściowy)
profil gryfu: Thin U
podstrunnica: heban Macassar
progi: 24 XJ ze stali nierdzewnej
skala: 25,5" (648 mm)
długość siodełka: 42 mm
radius podstrunnicy: 350 mm
klucze: blokowane LTD
układ elektryczny: 1 x humbucker aktywny EMG-81TW przy mostku, 1x VOLUME (push-pull), kill switch EMG TKO
mostek: TonePros TOM
struny: D'Addario XL110 (10-46)
wykończenie: satynowe Snow White
osprzęt: czarnyDOSTARCZYŁ: www.sound-service.eu

Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
6
Jakość / Cena:
5.5
Wygoda:
5.5
Cena
5 162.00 zł
Dystrybutor