Nowa kolekcja ESP Kirk Hammett Sparkle Ouija

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki ESP
Nowa kolekcja ESP Kirk Hammett Sparkle Ouija

Firma ESP zaprezentowała dwa nowe modele sygnowane przez Kirka Hammetta i opatrzone wzorem Ouija, które będą dostępne zarówno pod marką ESP, jak i LTD.

Mniej więcej w 1990 roku Kirk Hammett zwrócił się do ESP z prośbą o przygotowanie modelu gitary wykorzystującego graficzne elementy wydanej przez firmę Hasbro spirytystycznej gry planszowej Ouija. W tamtym czasie, w epoce poprzedzającej kamery cyfrowe i komunikację internetową, stworzenie podobnego projektu wymagało pomysłowości. Pracownicy ESP wyposażeni w planszę do gry w Ouija użyli więc kopiarki i nożyczek, aby prawidłowo umieścić elementy graficzne na korpusie gitary. Ostateczny rezultat ujrzał światło dzienne w japońskim Custom Shopie firmy i wkrótce stał się jednym z najbardziej znanych i pożądanych sygnowanych modeli w historii ESP.

Pierwsza, customowa wersja modelu Ouija była przeznaczona wyłącznie do użytku przez Kirka Hammetta. Sytuacja zmieniła się w 2010 roku, kiedy ESP udało się wynegocjować od Hasbro prawa do sprzedaży gitary z graficznymi elementami gry Ouija. Od tego czasu ESP wypuścił już kilka limitowanych edycji modeli Ouija, a jesień 2019 przynosi dwa kolejne, dostępne zarówno jako ESP, jak i LTD. Tym razem instrumenty cechują się wykończeniem Purple Sparkle i Red Sparkle i klasycznym wzorem Ouija w złotym kolorze.

Kirk Hammett z customowym modelem ESP Ouija w wykończeniu Purple Sparkle podczas koncertu na Stadionie Narodowym (foto: Paweł Mielko)

ESP KH-2 Sparkle Ouija

Każdy z zaledwie 30 egzemplarzy tego modelu zostanie wykonany ręcznie w japońskim Custom Shopie marki. Nowe wersje wykończenia - Purple Sparkle i Red Sparkle zostały oparte na customowych, przygotowanych wyłącznie dla Kirka Hammetta egzemplarzy, które można było zobaczyć podczas ostatnich tras Metalliki, w tym również podczas koncertu zespołu na Stadionie Narodowym w Warszawie, który odbył się 21 sierpnia tego roku.

ESP KH-2 Sparkle Ouija to gitara w konstrukcji neck-thru-body z wyścigowym gryfem wykonanym z trzech kawałków klonu oraz olchowymi skrzydłami korpusu. Gryf cechuje się cienkim profilem Extra Thin U oraz wykończeniem Natural Gloss w celu zachowania szybkości i komfortu gry. Hebanowa podstrunnica została wyfrezowana (scalloped), między progami 17 a 24. Umieszczono na niej progi extra-jumbo Jescar (FW57110 NS), zachowano również klasyczne dla modelu Ouija markery w kształcie gwiazd i półksiężyców, które wykonano z masy perłowej. Promień podstrunnicy wynosi 305 mm (12"), menzura - 25,5", szerokość siodełka - 42 mm, a grubość korpusu - 45 mm.

Na pokładzie instrumentu znajdziemy oryginalny mostek Floyd Rose, blokowane siodełko Floyd Rose R2, blokowane klucze Gotoh, struny Elixir .009" - .042", a także zestaw sygnowanych przez gitarzystę Metalliki humbuckerów EMG KH Bone Breaker. Puszki pickupów dopasowano kolorystycznie do wykończenia korpusu i umieszczono na nich grafikę z alfabetem, będącym centralną częścią planszy Ouija. Na układ elektroniczny składają się ponadto potencjometry Volume dedykowane każdemu przetwornikowi, gałka Tone oraz trzypozycyjny przełącznik.

Szczęśliwy nabywca ESP KH-2 Sparkle Ouija otrzyma również specjalny futerał ESP KH Ouija, certyfikat autentyczności podpisany przez Kirka Hammetta, zdjęcie gitarzysty z jego customowym egzemplarzem oraz fabryczną kartę specyfikacji z Custom Shopu ESP. Instrumenty będą dostępne w sprzedaży w 2020 roku, a ich katalogowa cena wynosi 12 tysięcy dolarów.

LTD KH Sparkle Ouija

Po raz pierwszy wykończenie Purple Sparkle i Red Sparkle zastosowano również do modeli LTD. Są one limitowane do 500 egzemplarzy i trafiły do sprzedaży 1 października. Podobnie jak opisana wyżej ekskluzywna odsłona ESP, zdecydowanie tańsza wersja z logo LTD cechuje się konstrukcją neck-thru-body, super cienkim klonowym gryfem w wykończeniu Natural Gloss i olchowym korpusem. Podstrunnica została zbudowana z hebanu Macassar i mieści 24 progi extra-jumbo oraz gwiezdno-księżycowe markery z pearloidu. Jej promień wynosi 14" (350 mm).

LTD KH Sparkle Ouija uzbrojono w mostek Floyd Rose 1000, blokowane siodełko R2, blokowane klucze LTD, struny D'Addario XL120 .009" - .042", regulatory Volume (x2) i Tone oraz trzypozycyjny przełącznik. Para sygnowanych, aktywnych przetworników EMG KH Bone Breaker (z magnesem ceramicznym przy mostku i magnesem Alnico 5 przy gryfie), została zamocowana wraz z firmową czarną osłoną. W skład kompletu wchodzi futerał ESP KH Ouija oraz certyfikat autentyczności. Katalogowa cena gitary wynosi 1399 dolarów.

https://www.espguitars.com

Zdjęcia z koncertu: Paweł Mielko