LTD Cult ’86 czyli gitara z osobowością

Newsy
Pozostałe artykuły marki LTD
LTD Cult ’86 czyli gitara z osobowością

Jedną z zapowiedzianych na 2017 rok nowości firmy ESP będzie LTD Cult ’86 nawiązujący do słynnego kolorowego modelu Vernona Reida.

W latach '80, gdy firma ESP otwierała pierwsze biura w Stanach Zjednoczonych, jedno z nich mieściło się w Nowym Jorku przy 19th Street. Firma była wówczas zupełnie nieznana i zaczynała od customowych instrumentów przygotowywanych dla znanych lokalnych gitarzystów. Jeden z nich, Vernon Reid wystartował właśnie z zespołem Living Colour, a jednym z jego znaków rozpoznawczych stał się customowy różnokolorowy model ESP. To właśnie ten instrument można zobaczyć m.in. w teledysku do utworu "Cult of Personality" ("Kult osobowości") otwierającego debiutancki album zespołu. Nazwa Cult of Personality szybko przylgnęła również do gitary Reida.

Właśnie do tego instrumentu nawiązuje zapowiedziany na 2017 rok model LTD Cult ’86 - hołd dla gitary, która pomogła Vernonowi i Living Colour w zdobyciu popularności. Tak jak we wzorcowym instrumencie, Cult ’86 to gitara w konstrukcji bolt-on, z olchowym korpusem w typie ST, trzyczęściowym, klonowym gryfem i hebanową podstrunnicą. Układ elektryczny składa się z trzech przetworników: EMG SA pod gryfem i w pozycji środkowej oraz EMG 81 przy mostku. Blokowany mostek Floyd Rose Special ma za zadanie zapewnić ekspresyjną i niepohamowaną grę, z której znany jest Vernon Reid. Oczywiście nie mogło zabraknąć elementu, który wówczas i dziś szczególnie przyciąga uwagę - kolorowego wykończenia.

http://www.espguitars.com/