[deleted] zwycięzcą III Rock Style Festival

Newsy
[deleted] zwycięzcą III Rock Style Festival

III edycja oleśnickiego Rock Style Festival przyciągnęła uwagę kilkudziesięciu zespołów z różnych, często bardzo odległych stron Polski. Zgłoszenia napłynęły m.in. ze Szczecina, Łomży, Łodzi, Poznania, Opola, Wrocławia, Strzelina, Kępna, Bielska Białej, nie licząc zespołów z powiatu oleśnickiego. - Spełniły się nasze oczekiwania - mówi Grzegorz Pfeiffer, pomysłodawca i menedżer imprezy - ponieważ z założenia Rock Style Festival służyć miał promowaniu młodych zespołów grających współczesne odmiany rocka. Ta muzyka przecież wciąż ewoluuje, ciągle powstają nowe trendy. Na oleśnickim festiwalu mamy tego wyraz, bo obok zespołów prezentujących stylowego klasycznego rocka, występują kapele generujące nowoczesne, eksperymentalne brzmienia.

Tradycyjnie już III Rock Style Festival zorganizowany przez Konfraternię Kulturalną we współpracy z Powiatowym Centrum Edukacji i Kultury odbył się w ramach 10. Powiatowych Prezentacji Kulturalnych. Organizatorów festiwalu wsparł mecenas działań kulturalnych - Bank Spółdzielczy w Oleśnicy. A imprezie patronowały miesięcznik Gitarzysta, Panorama Oleśnicka i Telewizja Powiatowa.

W niedzielę 7 czerwca już od rana trwały przesłuchania konkursowe w gościnnych progach Golden Music Club. Kameralne warunki korzystnie wpłynęły na brzmienie zespołów. Dzięki firmie Laboga, znanemu producentowi wzmacniaczy lampowych, gitarzyści po raz kolejny mogli skorzystać z firmowego bacline’u. Klubowa atmosfera sprzyjała też percepcji muzyki. A to cecha szczególnie istotna dla jurorów, którzy oceniali prezentacje finalistów.

Jury pracowało w doborowej obsadzie z Krzysztofem Inglikiem (przewodniczącym jury) - zastępcą redaktora naczelnego magazynu Gitarzysta, Zdzisławem Janiakiem i Romualdem Czystawem - ex-gitarzystą i wokalistą Budki Suflera oraz Krzysztofem Brankowskim - współorganizatorem Metalmanii, autorem kultowych audycji nadawanych niegdyś w radiowej Trójce.

Faworytami jury okazali się - poznańska formacja [deleted] oraz dwa oleśnickie zespoły - Przestrzeń i Warmageddon.

Zwycięzca zaprezentował autorską twórczość utrzymaną w nurcie alternatywnego rocka z dużą dozą nowoczesnych elektronicznych brzmień. To głównie zasługa Leecha i Flincha, którzy komponują większość materiału. Tomasz "Samsarasnu" Grabowski, który obsługuje samplery, niestety nie mógł być obecny na festiwalu - zastąpił go Mateusz "Mati" Krüger. W składzie [deleted] uwagę zwraca trójka rodzeństwa Hoffmannów - Bartosza "Leecha" i Macieja "Flincha" grających na gitarach oraz Martyny "Third Eye" występującej w roli wokalistki. Sekcję rytmiczną tworzą natomiast basista Roman "Damage" Kałahurski i perkusista Piotr "Set" Jechura.

 

 

 

Laureat II miejsca - Przestrzeń - to zespół działający pod patronatem Powiatowego Centrum Edukacji i Kultury. Tworzą go muzycy znani ze współpracy z innymi oleśnickimi formacjami, takimi jak Fragile, Bethel, czy Skazani. Przestrzeń została powołana do życia z inicjatywy gitarzysty Marcina Klimkiewicza, a prócz niego w zespole występują Szymon Duda (śpiew), Adrian Morawski (gitara) i rodzeństwo - Magdalena Dachowska (gitara basowa) i Robert Dachowski (perkusja). Grają muzykę zróżnicowaną stylistycznie od ciężkiego rocka po melodyjne kołyszące reggae.

 

 

Z kolei Warmageddon wystartował na Rock Style już po raz drugi i podobnie jak rok temu uplasował się na trzeciej pozycji. Siłą napędową tego pochodzącego z Oleśnicy zespołu jest bez wątpienia Krzysztof "Pędzel" Tuła. Jury uhonorowało go tytułem "najlepszego gitarzysty festiwalu". W nagrodę otrzymał gitarę Stagg ufundowaną przez firmę M.Ostrowski (www.muzyczny.pl) i roczną prenumeratę magazynu Gitarzysta ufundowaną przez wydawcę. Specjalnością Warmageddonu są ciężkie metalowe brzmienia współtworzone przez Michała "Maestro" Dudę (gitara), Marka "Mareckiego" Ceńkara (gitara basowa) i Macieja "Maczo" Włodarczyka (perkusja).

 

 

O godzinie 18 Rock Style Festiwal przeniósł się na plenerową scenę ustawioną na pl. Zwycięstwa. Koncert laureatów prowadzony przez Tomasza Zarębę rozpoczął wrocławski zespół Pigalle Platz z "najlepszym gitarzystą ubiegłorocznej edycji" Mikołajem Lewickim. Po tej muzycznej zapowiedzi nastąpiło oficjalne odczytanie protokołu z udziałem jurorów.

Nagrody wręczyli starosta Zbigniew Potyrała i prezes Konfraterni Kulturalnej Krzysztof Dziedzic. Laureaci otrzymali nagrody pieniężne - [deleted] 700 zł, Przestrzeń 500 zł i Warmageddon 300 zł , unikalne szklane statuetki w kształcie gitary wykonane przez artystkę Małgorzatę Klimek i bony rabatowe na zakup markowego sprzętu firmy Laboga.

Jury postanowiło ponadto wyróżnić 18-letnią wokalistkę zespołu [deleted] Martynę Hoffmann "za warsztat i ekspresję", wręczając jej nagrodę w wysokości 100 zł. Po raz pierwszy uhonorowano także "najlepszego perkusistę festiwalu". Został nim Piotr Jechura, także z poznańskiego [deleted], który otrzymał roczną prenumeratę magazynu Perkusista. Kolejne wyróżnienia, tym razem w postaci trzymiesięcznych prenumerat magazynu Gitarzysta, otrzymali - za rockową prostotę, styl i umiejętne wykorzystanie efektów - gitarzyści zespołu Coffee Radio - Krzysztof Korczak i Kamil Gorzeń, którzy przyjechali do Oleśnicy aż z Łodzi.